Nedeľa14. júl 2024, meniny má Kamil, Lara, zajtra Henrich

Minister Susko avizoval disciplinárne návrhy sudcov: Zvažujú aj trestné oznámenia na Kolíkovú a Mazáka

Boris Susko Zobraziť galériu (2)
Boris Susko (Zdroj: Topky/Ján Zemiar)

BRATISLAVA - Minister spravodlivosti SR Boris Susko (Smer-SD) avizoval podanie disciplinárnych návrhov v súvislosti s činnosťou senátu 5T Najvyššieho súdu (NS) SR. Dôvodom majú byť porušenia práv, ktoré senátu vytkol Ústavný súd SR a Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP). Podpredseda vlády a minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD) informoval na utorkovej tlačovej konferencii aj o trestných oznámeniach.

"Podáme disciplinárne návrhy, ako aj ďalšie právne kroky na vyvodenie zodpovednosti," priblížil Susko. Poukázal na rozhodnutia najvyšších súdnych autorít o porušení základných ľudských práv a slobôd senátom 5T NS SR. Napríklad na minulotýždňové rozhodnutie ESĽP, ktorý konštatoval porušenie práv sťažovateľky pri rozhodnutí o trvaní väzby.

VIDEO

TK na Úrade vlády SR s názvom: Dosť bolo čakania. Konáme! (Zdroj: Topky/Ján Zemiar)

Kaliňák hovoril o deformovaní spravodlivosti na Slovensku, svojvoľných rozhodnutiach a sudcovskom aktivizme. Kritizoval, že Najvyšší súd nepristúpil k žiadnej aktivite voči senátu a najmä sudcovi Jurajovi Klimentovi. Poukázal, že na sudcu podali trestné oznámenie. Avizoval aj podanie trestných oznámení na bývalého predsedu Súdnej rady SR Jána Mazáka či exministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú. Predseda Najvyššieho súdu SR Ján Šikuta uviedol, že rešpektuje zákonnú kompetenciu ministra spravodlivosti podávať disciplinárne návrhy.

Robert Kaliňák
Zobraziť galériu (2)
Robert Kaliňák  (Zdroj: Topky/Ján Zemiar)

Viac o téme: PodanieRobert KaliňákDisciplinárny návrhJuraj KlimentBoris Susko
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu