Utorok23. júl 2024, meniny má Oľga, zajtra Vladimír

Expo 2025 v Japonsku bude po novom zastrešovať ministerstvo cestovného ruchu, uviedla Saková

Denisa Saková
Denisa Saková (Zdroj: Topky/Vlado Anjel)

BRATISLAVA - Problematiku svetovej výstavy Expo 2025 v Japonsku bude zastrešovať Ministerstvo cestovného ruchu a športu SR, nie Ministerstvo hospodárstva SR. Uviedla to po štvrtkovom rokovaní vládneho kabinetu ministerka hospodárstva SR Denisa Saková (Hlas-SD), ktorej rezort doteraz výstavy Expo zastrešoval.

"Je dohoda medzi naším ministerstvom a ministerstvom cestovného ruchu a športu, že problematiku celého Expa bude zastrešovať ministerstvo cestovného ruchu. Expo nevnímame len ako prezentáciu podnikateľského sektora voči svetu, ale vnímame ho ako prezentáciu Slovenska ako takého, samozrejme, obsahovo," priblížila Saková.

archívne video

Tlačová konferencia vládnych predstaviteľov po štvrtkovom rokovaní (Zdroj: Topky/Vlado Anjel)

"Budeme tú výstavu aj napĺňať ako Ministerstvo hospodárstva SR, takisto aj úrad podpredsedu vlády pána Kmeca chce priniesť ďalšie aktivity, čo sa týka prezentácie Slovenska v oblasti nových technológií. A, samozrejme, celé to zastreší ministerstvo cestovného ruchu ako propagáciu Slovenska," podčiarkla.

Výrazne narastajú ceny

Priblížila, že obstarávanie vo veci Expo, ktoré sa pripravilo ešte za jej predchodcov na ministerstve hospodárstva, z pôvodne plánovanej sumy približne 1,5 milióna eur "vyskočilo" na tri milióny eur. "Záverečné ponuky vo verejnom obstarávaní na výstavbu pavilónu boli okolo 8,5 milióna eur. Ja som sa pri návšteve Japonska stretla aj s ministrom ekonomiky Japonska, kde sme hovorili aj o tomto probléme, prečo výrazne narastajú ceny," doplnila.

"Japonský minister ma upozornil, že to nie je len náš problém, ale je to problém viacerých krajín, ktoré sa chystajú na Expo v Japonsku. Chýbajú totiž kapacity japonských stavbárov a japonských architektov, aby postavili pavilóny. Viacerým krajinám Japonsko ponúka možnosť prenájmu vo veľkokapacitnom pavilóne. Takže sa zrejme pôjde do prenájmu určitej plochy v tom jednom pavilóne. Je to štandardný postup, ktorý bol ponúknutý aj ostatným krajinám," dodala ministerka hospodárstva SR.

Viac o téme: Denisa SakováExpo 2025JaponskOMinisterstvo cestovného ruchu a športu SR
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu