Štvrtok23. máj 2024, meniny má Želmíra, zajtra Ela, Vanesa

Demokrati lietajú v problémoch: Na krku majú státisícové dlhy, peniaze pýtajú aj od ľudí

Jaroslav Naď Zobraziť galériu (2)
Jaroslav Naď (Zdroj: Topky/Ramon Leško)

BRATISLAVA – Mimoparlamentná strana Demokrati v posledných dňoch vzbudila pozornosť svojou kampaňou pred eurovoľbami. Dôvodom boli heslá na billboardoch, ktoré nie všetci ľudia pochopili, tak, ako strana zamýšľala, no napriek tomu si za nimi stojí. Mimovládna organizácia Transparency International Slovensko však poukázala na to, že Demokrati síce štartujú eurokampaň, no ešte nemajú vyrovnané záväzky spred parlamentných volieb. Reč je pritom o státisícoch eur.

„Demokrati vstupujú do eurokampane napriek zložitej finančnej situácii. Stále ešte nesplatili záväzky z nedávnej neúspešnej kampane v Parlamentných voľbách 2023, kedy sa im, nielenže nepodarilo dostať do parlamentu, ale ani získať nárok na štátne financovanie. Dlhy sú stále v rádoch státisícov eur, mimoparlamentá strana popritom zháňa peniaze na novú kampaň," pripomenula mimovládka.

Tlačová konferencia strany Demokrati k vylepeným bilboardom (Zdroj: Topky/Ramon Leško)

„Demokratom, ktorí boli po parlamentných voľbách na pokraji bankrotu, sa podarilo zabezpečiť ďalšiu existenciu. Nový predseda Jaroslav Naď dokázal dohodnúť odpustenie pôžičiek v objeme 150-tisíc eur a predovšetkým posunutie splatnosti ďalšieho veľkého balíka pôžičiek v objeme pol milióna až na koniec roku 2027, respektíve za prvé úspešné parlamentné voľby,“ uviedlo Transparency.

Niektorí veritelia však podľa nich neboli až takto ústretoví. „Ku koncu marca tak mali Demokrati splatiť dve pôžičky v objeme 65-tisíc eur a na konci tohto roka majú splatnosť ďalšie pôžičky za celkovo 107-tisíc eur. Popri tom strana spláca státisícové podlžnosti voči dodávateľom kampane. V prvom štvrťroku 2024 sa jej podarilo doplatiť faktúry za 100-tisíc eur, ďalšie bude zrejme platiť aj v priebehu eurokampane. Zo záverečnej správy strany k parlamentným voľbám vyplývali nesplatené záväzky v sume okolo 400-tisíc eur,“ zhrnuli.

Demokrati lietajú v problémoch:
Zobraziť galériu (2)
 (Zdroj: Topky/Vlado Anjel)

Poukázali tiež na to, že kým v minulom roku strana zverejňovala darcov a veriteľov na svojej webovej stránke, tento rok od tejto praxe upustila. „Nie je tak jasné, akým spôsobom sa jej darí splácať dlhy, ani to, kde zobrala necelých stotisíc, ktoré vložila na transparentný účet k eurokampani. Tu však prúdia už aj drobné dary sympatizantov strany, zatiaľ v objeme 5-tisíc eur,“ tvrdí mimovládka.

„Úspech Demokratov v nadchádzajúcich voľbách bude podmienený aj tým, či sa im podarí zabezpečiť potrebný rozpočet na predvolebnú kampaň. Doteraz vyzbieraných 100-tisíc eur nebude postačovať. Na malú kampaň potrebuje mimoparlamentná strana zhromaždiť niekoľko násobne viac financií, z ktorých by mohla okrem billbordov financovať aj ďalšie formy prezentácie,“ dodali.

Demokrati nedávno na sociálnej sieti zverejnili prosbu o finančný príspevok na kampaň. „Priatelia, poznáte nás a viete, že v zápase proti ZLU NEUSTÚPIME ani milimeter. Makáme, bojujeme, ponúkame riešenia, zdravý rozum a slušnosť. Denne nám chodia správy o tom, ako Vám náš jasný pohľad na vec a priama komunikácia chýbajú v parlamente a ako nás chcete podporiť. Ak nás chcete vidieť a počuť v prvej línii politiky, podporte nás aj v kampani pred voľbami do Európskeho parlamentu,“ napísali. Zverejnili aj presný postup, ako im môžu ľudia prispieť. "Garantujeme Vám, že Vaše príspevky budú použité rozumne a transparentne na kampaň do Európskeho parlamentu. Veľmi pekne Vám ďakujeme za Vašu úžasnú pomoc doteraz a aj v budúcnosti," odkázali ľuďom. 

Viac o téme: FinancieKampaňTransparency International SlovenskoDemokrati
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu