Štvrtok23. máj 2024, meniny má Želmíra, zajtra Ela, Vanesa

Finančná situácia samospráv je zlá, uviedol Jozef Božik

Jozef Božik
Jozef Božik (Zdroj: TASR/Jaroslav Novák)

RUŽOMBEROK - Finančná situácia slovenských samospráv je zlá. Zhodnotil to po stredajšom rokovaní v Ružomberku predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Jozef Božik. Nedostatok zdrojov sa podľa neho prejavil už vo februári. Podielová daň, ktorá prišla na účty miest a obcí, je o desať percent nižšia v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka.

"Situácia je o to zložitejšia, že minulý rok sme v podfinancovaní museli v januári a septembri zvyšovať platy svojim zamestnancom. Dnes už sú tie platy celoročné. To, čo sme zvýšili v septembri, treba kontinuálne platiť celý rok 2024 a dostaneme ešte o desať percent menej než v minulom kalendárnom roku," priblížil Božik. Dodal, že je dôležité, aby strany vládnej koalície a predovšetkým rezort financií riešili túto situáciu. Pripomenul, že samospráva zabezpečuje 70 percent služieb, ktoré Slováci potrebujú pre svoj každodenný život.

archívne video

Tlačová konferencia Ministerstva vnútra a ZMOS, na ktorej oznamujú dôvody odkladu novelizácie vyhlášky o dopravnom značení (Zdroj: Topky/Ján Zemiar)

Starosta Ratkoviec a podpredseda ZMOS-u Martin Červenka upozornil, že obce už nemajú peniaze ani na samotné fungovanie. "Ak sa bavíme o rozvojových možnostiach, tie sme zavrhli možno dva roky dozadu," poznamenal. Uviedol, že obce sa potýkajú aj s nepreplácaním eurofondových projektov. Podľa jeho slov na mesačnej báze dostávajú nové povinnosti bez finančného krytia.

"Boríme sa tu s existenčnými problémami," doplnil. Situácia v obciach je podľa Červenku už kritická. Božik opätovne upozornil aj na potrebu dofinancovania zo strany štátu vo výške 500 miliónov eur. Povedal, že chýbajúce podielové dane sú pre samosprávy vážnym problémom.

Z ministerstva financií v stanovisku ubezpečili, že situáciu samospráv dôkladne monitorujú. "V súčasnosti je vývoj príjmov miest a obcí v súlade s očakávaniami, ktoré boli zapracované aj do návrhu štátneho rozpočtu," uviedli s tým, že sú otvorení vzájomnej komunikácii. Zároveň rezort avizoval, že ak prídu akékoľvek požiadavky zo strany miest a obcí, je o nich pripravený hovoriť. 

Viac o téme: FinancieSamosprávyJozef BožikZdruženie miest a obcí Slovenska
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu