Štvrtok18. apríl 2024, meniny má Valér, zajtra Jela

Na horách vyhlásili druhý lavínový stupeň: Očakáva sa slnečné počasie

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: hzs.sk)

ŽIAR - Vo Vysokých, Nízkych a Západných Tatrách platí v piatok mierne lavínové nebezpečenstvo, druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Informoval o tom Pavel Krajčí zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (HZS).

"Vietor severných smerov vytvoril snehové dosky a vankúše na južných záveterných svahoch v polohách nad 1700 metrov nad morom. Uvoľnenie lavíny je tu možné hlavne pri veľkom dodatočnom zaťažení," priblížil.

archívne video

V Ružinove fúka silný vietor a sneží (Zdroj: TASR/ Martina Kriková)

Sneh zmäkne

Krajčí dodal, že očakávajú slnečné a teplé počasie, preto sneh zmäkne zhruba do výšky zhruba 1800 metrov. Rizikové budú zrána východné a juhovýchodné svahy, poobede južné, juhozápadné a západné svahy. Problémom podľa Krajčího bude mokrý sneh, vyskytnúť sa môžu malé samovoľné lavíny.

V Malej a Veľkej Fatre bude stabilná situácia

V Malej a Veľkej Fatre bude v piatok dopoludnia stabilná situácia, malé lavínové nebezpečenstvo, prvý stupeň. "Popoludní sa vplyvom otepľovania snehová pokrývka premočí, čo zníži jej súdržnosť, preto hrozba stúpne na druhý stupeň," poznamenal Krajčí. Hroziť budú mokré lavíny. V polohách pod 1300 metrov je už iba nesúvislá snehová pokrývka. Preto tam HZS lavíny neočakáva.

Viac o téme: SlnkoHoryPočasieLavínaHZSPavel Krajčí
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu