Štvrtok18. apríl 2024, meniny má Valér, zajtra Jela

Pellegrini sľubuje navýšenie počtu medikov! Lekárske fakulty budú môcť prijať o 150 študentov viac

Peter Pellegrini Zobraziť galériu (4)
Peter Pellegrini (Zdroj: Topky/Vlado Anjel)

BRATISLAVA - Lekárske fakulty na Slovensku budú môcť po novom prijať o 150 študentov viac. Viac medikov budú môcť prijať už na najbližších prijímacích pohovoroch. Na stredajšej tlačovej konferencii o tom informoval predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini (Hlas-SD).

VIDEO Tlačová konferencia Ministerstva školstva o navýšení počtu študentov lekárskych fakúlt

Tlačová konferencia Ministerstva školstva o navýšení počtu študentov lekárskych fakúlt (Zdroj: Topky/Vlado Anjel)

"Oproti pôvodným plánom sa pri najbližších prijímacích pohovoroch bude čiara úspešnosti posúvať tak, aby v súčte na jednotlivých fakultách bolo prijatých do prvého ročníka o 150 študentov navyše oproti bežnému stavu, ktorý dnes máme," uviedol.

Peter Pellegrini
Zobraziť galériu (4)
Peter Pellegrini  (Zdroj: Topky/Vlado Anjel)

Minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD) priblížil, že Lekárska fakulta Univerzity Komenského (UK) v Bratislave by mala v budúcom školskom roku prijať o 45 študentov viac, Jesseniova lekárska fakulta UK v Martine o 30 študentov viac, Lekárska fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach o 45 a Slovenská zdravotnícka univerzita (SZU) v Bratislave o 30 študentov viac. "Dohodu musia schváliť akademické senáty jednotlivých škôl," dodal. Ozrejmil, že do nového akademického roka chce rezort fakultám poskytnúť na tento účel zhruba milión eur.

Tomáš Drucker
Zobraziť galériu (4)
Tomáš Drucker  (Zdroj: Topky/Vlado Anjel)

Zdôraznil, že navýšenie počtu študentov nie je riešením nedostatku lekárov v nemocniciach, ale záväzkom ďalej zdokonaľovať vzdelávací systém a pokračovať v opatreniach. V tejto súvislosti podotkol, že vláda s vedeniami fakúlt hovorí o ďalších projektoch, a to napríklad o renovácii výučbových pracovísk, modernizácii internátov či budovaní simulačných centier. Do budúcna tiež rezort podľa Druckera plánuje podporiť aj štúdium zahraničných študentov.

Zuzana Dolinková
Zobraziť galériu (4)
Zuzana Dolinková  (Zdroj: Topky/Vlado Anjel)

Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas-SD) potvrdila, že prípravou ďalších projektov, ktoré by mohli zatraktívniť štúdium medicíny, sa zaoberá pracovná skupina. Poukázala napríklad na realizáciu praktickej výučby mimo lekárskych fakúlt pre študentov od 4. ročníka. "Od roku 2024 budú študenti šiesteho ročníka takúto praktickú výučbu v slovenských nemocniciach absolvovať," ozrejmila. Skupina tiež podľa nej hovorí o tom, ako budú definované kompetencie medikov počas štúdia. Zdôraznila, že je potrebné riešiť aj nedostatok sestier a študentov ošetrovateľstva. "Prebiehajú aj rokovania o úprave kompetencií a možno vzdelávania v oblasti ošetrovateľstva," dodala.

Juraj Payer
Zobraziť galériu (4)
Juraj Payer  (Zdroj: Topky/Vlado Anjel)

Dekan Lekárskej fakulty UK Juraj Payer a rektor SZU Peter Šimko zmeny vítajú. Deklarujú, že fakulty sú na navýšenie počtov pripravené. "Myslím, že ak budú k tomu vytvorené všetky spomenuté predpoklady, budú na to všetky fakulty prispôsobené," povedal Šimko. Payer zároveň ocenil, že vláda sa chce venovať aj problematike s pedagógmi na lekárskych fakultách, či získať peniaze na renováciu priestorov alebo simulačnú medicínu.

Viac o téme: Peter PellegriniTomáš DruckerMinisterstvo školstvaZuzana DolinkováLekárske fakulty
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu