Nedeľa25. február 2024, meniny má Frederik, Frederika, zajtra Viktor

Sulík prechádza grilovačkou v pléne za výstavu v Dubaji: Veď som štátu ušetril milión eur!

Sulík v parlamente čelí odporu koalície. Zobraziť galériu (4)
Sulík v parlamente čelí odporu koalície. (Zdroj: Topky/Ramon Leško)

BRATISLAVA - Líder opozičnej strany SaS Richard Sulík vyhlásil, že namiesto 8,7 milióna eur stála Slovensko výstava Expo Dubaj v roku 2020 7,7 milióna eur. Uviedol to v utorok na mimoriadnej schôdzi Národnej rady (NR) SR s tým, že oproti rozpočtu ušetril jeden milión eur. Zároveň prebral politickú zodpovednosť za zmätok v evidencii.

"Správa Národného kontrolného úradu (NKÚ) SR konštatuje 634-tisíc eur, ktoré mali byť nehospodárne vynaložené. Keby som mal možnosť vyjadriť sa k tejto správe vopred, tak by som NKÚ SR upozornil na to, že síce sme museli doplácať nájomné 329-tisíc eur a 25-tisíc eur za oneskorené preclenie, lebo boli exponáty na Slovensko dovezené o štyri mesiace neskôr, ale nakoniec sme za tú prepravu platili omnoho menej," objasnil Sulík. 

Aktuálne video: Tlačová konferencia strany SASKA po mimoriadnej schôdzi NR SR k pochybnostiam na Expo Dubaj 2020

Tlačová konferencia strany SASKA po mimoriadnej schôdzi NR SR k pochybnostiam na Expo Dubaj 2020 (Zdroj: Topky/Ramon Leško)

Predbežná hodnota zákazky na dovezenie exponátov bola podľa neho za 704-tisíc eur. Uviedol, že nakoľko ceny preprav vyleteli do astronomických výšok, bolo výhodné, že spätný dovoz tovaru sa realizoval o štyri mesiace neskôr. "Dovoz stál nakoniec 249-tisíc eur. Podarilo sa ušetriť 450-tisíc eur. Áno, 329-tisíc eur bolo skladné, ale stále to bolo pre štát výhodnejšie. Túto informáciu NKÚ nemal, lebo mi nedal možnosť vyjadriť sa k veci," dodal líder opozičnej strany.

Richard Sulík a Erik
Zobraziť galériu (4)
Richard Sulík a Erik Tomáš  (Zdroj: Topky/Ramon Leško)

Zároveň priznal a prebral politickú zodpovednosť za zmätok v evidencii. V súvislosti s prenájmom ôsmich apartmánov sa obhajoval tým, že dohliadal na primerané ceny, aby tam neboli žiadne predražené nájmy. "To neznamená, že peniaze boli nehospodárne minuté. Výsledkom môjho konania je, že som vždy dbal na to, aby sme veci kúpili čo najhospodárnejšie," doplnil.

Sulík upozorňuje aj na ďalšie kontroly na rezorte hospodárstva

Na otázku prečo išlo 500-tisíc eur z tržieb reštaurácie prevádzkovateľovi z účtu rezortu hospodárstva odpovedal, že registračnú kasu mohlo mať iba Ministerstvo hospodárstva (MH) SR. "Áno, on nejaké peniaze nevyplatil, ale ani MH SR mu nevyplatilo vyše 130-tisíc eur, musí tu dôjsť k urovnaniu sporu," uviedol Sulík.

Richard Sulík
Zobraziť galériu (4)
Richard Sulík  (Zdroj: Topky/Ramon Leško)

"Keď som sa stal ministrom hospodárstva, tak sme na rezorte nenašli nič, okrem architektonickej štúdie za 115-tisíc eur. V tom čase malo EXPO Dubaj začínať o šesť mesiacov neskôr. Spojili sme sa s ľuďmi z EXPO a dozvedeli sme sa, že rezort nekomunikoval v poslednej fáze, a že sme o pozemok slovenského pavilónu prišli. Táto štúdia bola úplne zbytočná," priblížil Sulík.

Na mimoriadnej schôdzi upozornil aj na kontroly NKÚ, ktoré sa na rezorte uskutočnili v posledných rokoch. "Prekvapuje ma, že strana Smer-SD dala návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze, lebo som dokopy našiel päť kontrol na rezorte hospodárstva a ani raz ste s ňou neprišli," uzavrel.

Venujme sa každej správe NKÚ, nielen tej o Expo Dubaj, tvrdí Igor Matovič

Parlament by mal prikladať rovnakú dôležitosť každej správe Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ), nielen tej o pochybeniach okolo výstavy Expo Dubaj 2020, o ktorej rokuje Národná rada (NR) SR na aktuálnej mimoriadnej schôdzi. Aj keď Richard Sulík (SaS) ako minister hospodárstva v súvislosti s výstavou pochybil, je to iba zlomok "zlodejín" strán súčasnej vládnej koalície, vyhlásil počas rozpravy predseda opozičného hnutia Slovensko Igor Matovič.

"Pripadá mi to nefér z vašej strany. Keď chcete byť féroví, nech sa páči, aj všetky správy NKÚ, kde hovoria o vašich zlodejinách, by sa tu mali rovnako prerokovať a rovnako by sa mala pýtať zodpovednosť od ľudí, ktorí to spáchali," konštatoval vo svojom vystúpení.

Richard Sulík
Zobraziť galériu (4)
Richard Sulík  (Zdroj: Topky/Ramon Leško)

Takisto je podľa neho správne povedať, čo touto schôdzou vládna koalícia sleduje práve v čase, keď plánuje zrušiť Úrad špeciálnej prokuratúry. "Idete zobrať ten základný výdobytok, že sme si pred zákonom rovný. A idete si sami sebe de facto nadeliť amnestie. Touto schôdzou chcete len prekryť zločin voči spravodlivosti, ktorý idete spáchať," vyhlásil Matovič.

Domnieva sa, že Sulík by mal v slovenskej politike skončiť, ale sú na to podľa neho oveľa závažnejšie dôvody, ako zistenia okolo svetovej výstavy. Vymenoval viaceré zlyhania, ktoré vnímal počas spoločného vládnutia v predchádzajúcom volebnom období. "Sulík si myslí, že je Boh na zemi, zjedol všetku múdrosť sveta, pomaly riaditeľ zemegule. Ale skutočné výsledky pre tento štát je povalenie troch demokratických vlád a dvakrát červený koberec pre mafiu, ktorá nám vládne," dodal Matovič.

Rozprava na schôdzi k Expo Dubaj skončila, hlasovať sa má o 15. hodine

Rozprava na mimoriadnej schôdzi Národnej rady (NR) SR v súvislosti s pochybeniami okolo výstavy Expo Dubaj 2020 sa skončila. Vystúpilo v nej päť písomne a jeden ústne prihlásený poslanec. Viackrát tiež Erik Kaliňák (Smer-SD) za predkladateľov návrhu uznesenia. Hlasovať o ňom má parlament o 15. hodine.

Poslanci vyzvali R. Sulíka uhradiť škody týkajúce sa Expo Dubaj

Poslanci Národnej rady (NR) vyzvali predsedu opozičnej SaS a bývalého ministra hospodárstva Richarda Sulíka, aby nahradil škodu, ktorú v súvislosti so slovenskou účasťou na svetovej výstave Expo Dubaj 2020 konštatoval Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ). Vyplýva to z uznesenia, ktoré v utorok na záver mimoriadnej schôdze parlamentu k tejto téme odhlasovali poslanci.

V schválenom uznesení NR SR vyzvala poslanca Richarda Sulíka zaplatiť Ministerstvu hospodárstva (MH) SR sumu 634.500 eur, ktorú NKÚ identifikovalo ako nehospodárne vynakladanie verejných zdrojov, z toho 164.200 eur ako umožnenie bezdôvodného obohatenia. Zároveň parlament požiadal ministerstvo hospodárstva, aby odmietlo návrh Sulíka na mimosúdne vyrovnanie medzi MH a fyzickými osobami, ktorým podľa zistení NKÚ umožnil bezdôvodné obohatenie.

Poslanci pri hlasovaní nepodporili uznesenie, ktoré predložil opozičný zákonodarca Gábor Grendel (hnutie Slovensko). Ním mala NR SR zobrať na vedomie správu o výsledku kontroly NKÚ a vyjadriť znepokojenie nad každým nehospodárnym nakladaním s verejnými prostriedkami. Zároveň mala požiadať vládu o vyjadrenie podpory návrhu poslaneckej novely zákona o hmotnej zodpovednosti politikov, o ktorom má parlament rokovať na nadchádzajúcej decembrovej schôdzi.

Viac o téme: Richard SulíkUšetrenieMilión eur5. schôdzaMimoriadna schôdza NR SRSASKAExpo Dubaj 2020
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu