Streda21. február 2024, meniny má Eleonóra, zajtra Etela

Slovensko bude pokračovať v plnení záväzku 2 % HDP na obranu, uviedol minister Blanár

Juraj Blanár počas návštevy Českej republiky
Juraj Blanár počas návštevy Českej republiky (Zdroj: Facebook/Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR)

BRATISLAVA - Slovensko bude naďalej vynakladať dve percentá hrubého domáceho produktu (HDP) na obranu tak, ako to stanovuje Severoatlantická aliancia (NATO). V utorok to na rokovaní Severoatlantickej rady v Bruseli vyhlásil slovenský minister zahraničných vecí Juraj Blanár. Informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

"Slovenská politika ohľadom NATO sa s príchodom novej vlády nemení. Našou prioritou je rozvíjanie vlastných obranných spôsobilostí, zvlášť v oblasti protivzdušnej obrany. Sme si vedomí, že bez adekvátneho zdrojového krytia nebude nič z toho možné, preto budeme pokračovať v záväzku vynakladať na obranu 2 % HDP," vyhlásil Blanár.

archívne video

Minimálna konsolidácia bude 3 %, optimálna 5 % HDP, tvrdí premiér (Zdroj: TASR/Jakub Popelka)

Blanár rokoval s Kulebom

Šéf slovenskej diplomacie na okraj Rady rokoval so svojím ukrajinským náprotivkom Dmytrom Kulebom. Slovensko podľa Blanára podporuje zvrchovanosť a územnú celistvosť Ukrajiny v medzinárodne uznaných hraniciach. "Ich akákoľvek násilná zmena vytvára medzinárodný precedens, ktorý je pre nás neakceptovateľný," poznamenal.

Blanár tiež dodal, že SR má záujem o povojnovú obnovu Ukrajiny. Rekonštrukcia vojnou zničeného suseda podľa neho predstavuje pre Slovensko a Ukrajinu veľkú príležitosť pre rozvoj a zintenzívnenie vzťahov. Zároveň potvrdil, že Slovensko bude pokračovať v humanitárnej pomoci Ukrajine.

Viac o téme: SlovenskoJuraj BlanárHDPMinisterstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu