Pondelok2. október 2023, meniny má Levoslav, zajtra Stela

Až dva nálezy! Vo Svidníku a v Nižnej Pisanej boli nájdené vojnové munície

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: Facebook/Polícia SR - Nitriansky kraj)

SVIDNÍK - Nález neznámej munície vo Svidníku a v Nižnej Pisanej bol v pondelok (18. 9.) nahlásený polícii. Informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove Jana Ligdayová.

Prvý nález nahlásil na policajnú linku 36-ročný muž po 8.00 h počas prechádzky v lese v Nižnej Pisanej. "Podľa vyjadrenia pyrotechnika išlo o 150-milimetrový delostrelecký  granát z obdobia druhej svetovej vojny. Granát bol zaistený a prevzatý na zneškodnenie," povedala Ligdayová.

archívne video

Minister Sklenár hovoril s estónskym ministrom obrany aj o spolupráci pri výrobe munície (Zdroj: TASR/Jakub Popelka)

O hodinu neskôr bol krajský pyrotechnik vyslaný na preverenie ďalšieho oznámenia. Nález munície v lese za jeho domom oznámil 80-ročný Svidníčan. "V tomto prípade išlo o 82-milimetrovú delostreleckú mínu a ručný granát RGF1 z obdobia druhej svetovej vojny. Aj táto munícia bola zaistená na jej následné zneškodnenie," doplnila Ligdayová.

Ako povedala, v oboch prípadoch sa nálezcovia zachovali ukážkovo. "Nález okamžite ohlásili na linke 158 a nemanipulovali ním. Policajná hliadka po príchode na miesto vykonala potrebné opatrenia a krajský pyrotechnik po obhliadnutí munície ju za dodržania všetkých bezpečnostných opatrení prevzal," dodala Ligdayová s tým, že netreba zabúdať na to, že munícia je napriek jej veku vo väčšine prípadov stále funkčná.

Viac o téme: VojnaMuníciaNález
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program
Článkov: 8

Ďalšie zo Zoznamu