Nedeľa3. december 2023, meniny má Oldrich, zajtra Barbora, Barbara

Za ľudí varuje: Hrozí, že 500 ľudí z najzraniteľnejších komunít príde o prácu

Veronika Remišová
Veronika Remišová (Zdroj: Topky/Ramon Leško)

BRATISLAVA - Vláda nechce predĺžiť národný projekt obnovy hradov, ktorý vytváral pracovné miesta pre dlhodobo nezamestnaných. Teraz však hrozí, že 500 ľudí z najzraniteľnejších komunít príde o prácu. V stredu na to upozornila podpredsedníčka strany Za ľudí Viera Leščáková.

"Projekt zamestnával dlhodobo nezamestnaných, ktorí nepoberali dávky, riadne pracovali a získavali pracovné návyky a zároveň pomáhali zachrániť a obnoviť naše národné a kultúrne dedičstvo. Národný projekt, keď mu hrozil zánik, sa nám podarilo rozbehnúť ešte počas našej vlády s pomocou ministerstva pre regionálny rozvoj pod vedením Veroniky Remišovej a dnes ho Európska komisia hodnotí ako jeden z najlepších projektov," uviedla Lečšáková s tým, že vláda odborníkov by mala v tomto projekte pokračovať.

archívne video 

Oľano, Kresťanská únia a Za Ľudí predstavujú svoju kandidátku Eriku Jurinovú (Zdroj: Topky/Maarty)

Podpora cestovného ruchu 

V projekte sa obnovuje 25 hradov a finančné ohodnotenie 500 ľudí, ktorí v projekte pracujú, je hradené z prostriedkov Európskej únie (EÚ). Výrazná časť z týchto príjmov sa podľa strany Za ľudí vracia späť do štátneho rozpočtu formou daní a odvodov. Vďaka práci na obnove hradov je tiež podporený cestovný ruch. "Najväčšou hodnotou je však sociálna integrácia. Ľudia, ktorí boli dlhodobo nezamestnaní, vďaka tomuto projektu získali pracovné návyky a projekt poskytuje rodinám samostatnosť a zbavenie sa závislosti od sociálneho systému," vyjadrila sa Leščáková. Vláde podľa Leščákovej na 500 pracovných miestach nezáleží a je to nezodpovedné.

Viac o téme: PrácaKomunityZa ľudí
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu