Piatok8. december 2023, meniny má Marína, zajtra Izabela

O sťažnosti Jaroslava Haščáka proti obvineniu rozhodnú v horizonte mesiacov

Jaroslav Haščák
Jaroslav Haščák (Zdroj: Topky/Ján Zemiar)

BRATISLAVA - Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) rozhodne o sťažnosti finančníka Jaroslava H. a ďalších osôb proti vznesenému obvineniu v horizonte mesiacov. Dôvodom sú početné námietky zo strany obhajoby i rozsah spisu, ktorý má po pripojení trestnej veci s názvom Bat vyše 200 zväzkov. Sťažnosti s odôvodnením boli dozorovému prokurátorovi predložené 17. a 18. júla. Uviedla to hovorkyňa Generálnej prokuratúry (GP) SR Jana Tökölyová.

"Dĺžka trvania jednotlivých úkonov a rozhodovania je zároveň determinovaná nevyhnutnosťou dôsledného zachovania nielen formálneho, ale aj vecného uplatnenia práva na obhajobu v rámci trestného procesu," priblížila hovorkyňa.

Archívne video: Trestné stíhanie finančníka Jaroslava Haščáka bolo typickým politickým procesom bez dôkazov, tvrdí Fico

Trestné stíhanie finančníka Jaroslava Haščáka bolo typickým politickým procesom bez dôkazov, tvrdí Fico (Zdroj: Topky/Vlado Anjel)


Ešte pred rozhodovaním o sťažnostiach sa bude podľa hovorkyne potrebné vysporiadať aj so všetkými relevantnými sťažnostnými námietkami. Ide o žiadosti na preskúmanie postupu policajta či prokurátora, ale aj rôzne druhy reťazových námietok a tzv. systémových námietok v podobe návrhov na odňatie veci príslušným zložkám orgánov činných v trestnom konaní.

"Bez ich konečného posúdenia generálnym prokurátorom SR a následne aj prípadne ďalším ním určeným nadriadeným prokurátorom nie je možné pristúpiť ku kvalifikovanému rozhodovaniu o samotných sťažnostiach, keďže konečný spôsob vybavenia týchto námietok a žiadostí obhajoby môže byť relevantný aj pre posudzovanie sťažností, respektíve pre rozhodnutie o nich," doplnila Tökölyová.

Vyšetrovateľka špecializovaného tímu Gorila vlani obvinila finančníka Jaroslava Haščáka zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a aj z obzvlášť závažného zločinu legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Celkovo obvinili sedem osôb.

Viac o téme: SťažnosťObvinenie Jaroslav HaščákÚrad špeciálnej prokuratúry
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu