Sobota, 3. jún 2023. Meniny má Karolína, Kevin, zajtra Lenka.

AKTUÁLNE Silný vietor trápi celé Slovensko: Na týchto miestach treba rátať s orkánom!

Ilustračné fotoGaléria fotiek (4)
Ilustračné foto
Zdroj: Topky

BRATISLAVA - V horských oblastiach okresov Liptovský Mikuláš, Poprad a Brezno sa môže ojedinele vyskytnúť mohutná víchrica až orkán. Platí tam tretí stupeň výstrahy. Silný vietor môže počas najbližších hodín potrápiť celé Slovensko. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na to upozorňuje na svojom webe.


VIDEO: Aj Bratislavu na konci marca prekvapil sneh

aktualizované 19.20: Na Chopku, ktorý je tretím najvyšším vrchom Nízkych Tatier a leží v nadmorskej výške 2 024 metrov nad morom, zaznamenali po 19:00 vietor o sile orkánu, informuje portál imeteo.sk. O orkáne hovoríme vtedy, keď rýchlosť vetra dosiahne 118 km/h, teda 32,7 metrov za sekundu. Na Chopku fúkal vietor rýchlosťou 34 m/s, v nárazoch 39 m/s. 

AKTUÁLNE Silný vietor trápi
Galéria fotiek (4)
Zdroj: TASR - Ján Krošlák

Čaká nás veterná noc

Tretí stupeň výstrahy sa v prípade trojice okresov týka oblastí nad 1500 metrov nad morom. Predbežne platia do utorka (28. 3.) do 4.00 h. Vietor môže podľa SHMÚ dosiahnuť v nárazoch rýchlosť do 180 kilometrov za hodinu, priemerná rýchlosť môže byť do 120 kilometrov za hodinu. "Predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe a oblasti extrémne vysoká a predstavuje veľké nebezpečenstvo pre ľudské aktivity," upozornili meteorológovia.

AKTUÁLNE Silný vietor trápi
Galéria fotiek (4)
Zdroj: shmu.sk

Okrem iného sa to týka pešej turistiky či horolezectva. Nižšie stupne výstrahy pred vetrom platia prevažne do utorkového rána na území celého Slovenska. Vo väčšine Žilinského kraja a tiež v okresoch Banská Bystrica, Brezno, Kežmarok, Poprad a Stará Ľubovňa sa môžu tvoriť snehové jazyky a záveje. SHMÚ vydal v tejto súvislosti najnižší stupeň výstrahy, ktorá je predbežne platná prevažne do utorkového večera. V niektorých okresoch severného Slovenska by mal od utorkového rána začať platiť aj prvý stupeň výstrahy pred snežením.

AKTUÁLNE Silný vietor trápi celé Slovensko: Na týchto miestach treba rátať s orkánom!

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články