Štvrtok, 30. marec 2023. Meniny má Vieroslava, zajtra Benjamín.

Krúpa vyzval Žilinku, aby odvolal svoje slová v prípade únosu Vietnamca! Kauzu chce riešiť na výbore

Galéria fotiek (4)
Zdroj: Topky/Vlado Anjel, TASR/AP/An Dang

BRATISLAVA - Brannobezpečnostný výbor Národnej rady by sa mohol zaoberať kauzou únosu Vietnamca. Jeho zvolanie avizoval na utorkovej tlačovej konferencii predseda výboru Juraj Krúpa (SaS). Rozhodnutie nemeckého súdu podľa neho dokazuje, že sa únos v lete 2017 uskutočnil aj cez územie SR.


"Stanovisko súdu Nemeckej spolkovej republiky v Berlíne jasne konštatuje a dokazuje, že unesený pán Trinh bol súčasťou delegácie, ktorá sa stretla aj s exministrom Kaliňákom. Mal falošný pas, na základe ktorého bol prepašovaný na palubu lietadla, vládneho špeciálu, ktorý potom opustil SR cez Poľsko pod falošnou vlajkou, teda pod tvrdením, že v lietadle sedí minister Kaliňák," zdôraznil Krúpa.

Video: Krúpa avizuje zvolanie brannobezpečnostného výboru pre kauzu únosu Vietnamca

Tvrdí, že sa bratislavská krajská prokuratúra prípadu dostatočne nevenuje. "Nie je možné, aby SR nebola schopná za šesť alebo sedem rokov nájsť alebo mať aspoň jedného podozrivého," podotkol. Generálneho prokurátora SR Maroša Žilinku vyzval, aby odvolal tvrdenie o tom, že sa nepotvrdilo, či unesený vietnamský občan vôbec bol na území SR a na palube lietadla.

Bratislavská krajská prokuratúra v utorok doobeda informovala, že vyšetrovanie v kauze únosu Vietnamca pokračuje. Zatiaľ bolo okrem iného vypočutých 62 osôb, plánované sú výsluchy ďalších svedkov, boli vypracované žiadosti o právnu pomoc do viacerých štátov.

Juraj Krúpa
Galéria fotiek (4)
Juraj Krúpa
Zdroj: Topky/Ramon Leško

U nás sa vyšetruje, v Nemecku padajú rozsudky 

K únosu vietnamského podnikateľa a funkcionára tamojšej komunistickej strany Trinh Xuan Thanha z Berlína do Vietnamu malo dôjsť v júli 2017. Vietnamec bol v Nemecku v azylovom konaní, bol tak oficiálne chránený nemeckými úradmi.

Národná kriminálna agentúra začala koncom minulého roka v kauze únosu trestné stíhanie. Policajný prezident Štefan Hamran poukázal na to, že kauzu dovtedy nevyšetrovala polícia, ale Úrad inšpekčnej služby pod dozorom krajskej prokuratúry. V súvislosti s prípadom však doteraz vykonávala viacero procesných úkonov na žiadosti nemeckých orgánov. "Inšpekcia vyšetrovala samotný únos, akým spôsobom a kto na tom mohol participovať. My vyšetrujeme niečo úplne iné, korupčnú trestnú činnosť. Bude tam zrejme dozor úplne inej prokuratúry a budú vyšetrovanie viesť iní vyšetrovatelia alebo vyšetrovateľ," vysvetlil Hamran. Informácie polícia získala vlastnou činnosťou. Šéf polície nechcel špecifikovať, čoho sa má korupcia týkať ani či má ísť o korupciu politikov, funkcionárov či policajtov.

Trinh Xuan Thanh
Galéria fotiek (4)
Trinh Xuan Thanh
Zdroj: TASR/AP/An Dang

Zatiaľ, čo na Slovensku sa stále len vyšetruje, v Nemecku padajú v kauze rozsudky. Prvý rozsudok padol ešte v roku 2018. Nemecký súd vtedy odsúdil muža menom Long Nguyen Hal, ktorý si v Prahe požičal dve autá, ktoré boli neskôr použité na sledovanie a únos Trinh Xuan Thanha. Dostal takmer štyri roky, ktoré si už z väčšej časti odpykal. Druhý rozsudok padol iba v pondelok. Le Anh Tu bol odsúdený na päť rokov za mrežami. Muž podľa kamerových záznamov šoféroval dodávku, ktorá v roku 2017 doviezla Trinh Xuan Thanha až k vládnemu hotelu Bôrik. Ten to však odmieta a odvolal sa, rozhodovať tak bude vyšší súd. 

 

Krúpa vyzval Žilinku, aby odvolal svoje slová v prípade únosu Vietnamca! Kauzu chce riešiť na výbore

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články