Sobota, 4. február 2023. Meniny má Veronika, zajtra Agáta.

Čaputová rokovala s nemeckým prezidentom: Témou boli aj výzvy pre demokraciu

Slovenskú prezidentku prijal nemecký prezident SteinmeierGaléria fotiek (2)
Slovenskú prezidentku prijal nemecký prezident Steinmeier
Zdroj: TASR/DPA

BERLÍN - Prezidentka SR Zuzana Čaputová v utorok rokovala v Berlíne s nemeckým prezidentom Frankom-Walterom Steinmeierom. Témou rozhovorov boli vzájomné vzťahy krajín, spolupráca v kontexte 30. výročia nadviazania vzájomných diplomatických vzťahov, ako aj aktuálne otázky.


Čaputová prijala aj Steinmeierovo pozvanie na diskusiu o tom, ako môžu demokracie čeliť súčasným výzvam, napríklad polarizácii či strate dôvery v inštitúcie. Spolu s hlavami oboch štátov diskutovali na zámku Bellevue, v sídle nemeckého prezidenta, aj viacerí novinári, intelektuáli a odborníci zo Slovenska a Nemecka.

Slovenskú prezidentku prijal nemecký
Galéria fotiek (2)
Slovenskú prezidentku prijal nemecký prezident Steinmeier
Zdroj: TASR/DPA

Prezidenti sa v rozhovoroch dotkli aj bezpečnostných tém. Ako načrtla Čaputová, hovorili o tom, že by bolo dobré, aby nemecká pomoc v podobe dvoch systémov protivzdušnej obrany Patriot na území SR zostala, kým to bude potrebné. "Prezident je takejto pomoci a ponuke otvorený, pretože je to dôležitý signál o našej spolupráci," skonštatovala.

 

Tri dekády oficiálnych vzťahov ale najmä spoločné hodnoty a priority. To je to, čo Slovensko a Nemecko spája. Zhodli...

Posted by Zuzana Čaputová on Tuesday, January 24, 2023

Témou boli aj tanky Leopard – Nemecko podľa Čaputovej zverejní svoje stanovisko k ich možnému poskytnutiu Ukrajine v najbližších dňoch. Dodala, že o možnom odklade dodávok tankov Leopard pre Slovensko nehovorili. Doterajšiu spoluprácu Nemecka v rámci 30-ročnej histórie samostatnej Slovenskej republiky prezidentka hodnotí ako dobrú. "Dáta sú úplne jasné: Nemecko je náš hlavný partner, pokiaľ ide o ekonomickú spoluprácu, investície, ekonomickú výmenu. Samozrejme, je to silný hráč v rámci Európskej únie. Myslím, že dobré vzťahy či už na osobnej úrovni s jednotlivými predstaviteľmi tohto štátu, alebo na úrovni biznisu, kultúry sú veľmi dôležité," komentovala.

Prezidentka si prevzala aj Schwarzkopfovu európsku cenu

Prezidentka si v Berlíne prevzala aj Schwarzkopfovu európsku cenu. "Som veľmi rada a vďačná za to, čo tu odznelo. Spolu so mnou tu bolo celé Slovensko, pretože reprezentujem celú krajinu," uviedla. Nadácia ju ocenila za odvahu postaviť sa organizovanému zločinu, za práva menšín – najmä Rómov – a za ekologicky udržateľnú budúcnosť. Na slávnostnom odovzdávaní cien sa zúčastnil aj Steinmeier.

Prezidenti oboch krajín rokovali spoločne druhýkrát od znovuzvolenia Steinmeiera do funkcie vo februári 2022. Naposledy sa stretli v apríli minulého roka v Košiciach.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články