Utorok, 30. máj 2023. Meniny má Ferdinand, zajtra Petrana, Petronela, Nela.

Radšej budú odpisovať, akoby mali chodiť poza školu: TOTO by žiakov motivovalo uprednostniť vyučovanie pred brigádou

Ilustračné fotoGaléria fotiek (2)
Ilustračné foto
Zdroj: gettyimages.com

BRATISLAVA - Pre žiakov je prijateľnejšie odpisovať, ako chodiť poza školu. Vyplýva to z prieskumu Nadácie Zastavme korupciu z konca roka 2022, v ktorom odsudzujú odpisovanie a chodenie poza školu približne dve tretiny opýtaných stredoškolákov. Informovali o tom z Nadácie Zastavme korupciu.


archívne video

Časť žiakov považuje za hlavný dôvod odpisovania a chodenia poza školu prílišný dôraz na známky zo strany okolia. Vyše 20 percent opýtaných žiakov pritom hovorí, že vo svojom okolí nepozná žiadneho čestného človeka. Na otázku, čo by žiaka presvedčilo ísť do školy namiesto dobre platenej brigády, 23 percent opýtaných uviedlo, že nič a ďalších 20 percent by presvedčila finančná odmena za návštevu školy. 

Prieskum sa uskutočnil na vzorke 116 stredoškolákov

Prieskum sa uskutočnil na vzorke 116 stredoškolákov v troch krajoch západného Slovenska na troch stredných odborných školách čerstvo zapojených do druhého ročníka projektu Férovka, ktorý mení hodnotové postoje študentov na stredných školách cez prácu s každodennými etickými dilemami. Už pilotný ročník projektu Férovka v roku 2019 ukázal, že zmena k lepšiemu je možná."Čísla z nášho prieskumu vnímam pozitívne - podstatná väčšina opýtaných stredoškolákov odpisovanie už nepokladá za niečo normálne - či už ho už praktizovali, alebo nie. Aktuálne prepojenie s našimi troma partnerskými školami je skvelá príležitosť," povedala koordinátorka programu Férovka, Zuzana Vasičáková Očenášová. Nadácia Zastavme korupciu vyhlasuje dodatočnú výzvu do programu Férovka pre jednu ďalšiu školu.

Radšej budú odpisovať, akoby
Galéria fotiek (2)
Zdroj: TASR/Milan Kapusta

Učitelia a žiaci na celom Slovensku majú možnosť požiadať o podporu pri projektoch, ktoré bojujú s neférovým správaním na škole (odpisovanie, malé podvody, predbiehanie, šikana či iné), alebo ak chcú na svojej škole využiť antikorupčné vzdelávacie moduly Nadácie Zastavme korupcie. Školy sa môžu prihlasovať do 15. februára.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články