Nedeľa3. december 2023, meniny má Oldrich, zajtra Barbora, Barbara

Rezort hospodárstva vyhlásil výzvu pre podniky na dotácie cien energií: Jej celková výška je 360 miliónov eur

Minister hospodárstva Karel Hirman
Minister hospodárstva Karel Hirman (Zdroj: Topky/Ján Zemiar)

BRATISLAVA – Podniky si už môžu požiadať o štátnu pomoc s cenami energií. Ministerstvo hospodárstva (MH) SR vyhlásilo výzvu na dotácie cien elektriny a plynu v celkovej výške 359,8 milióna eur. Štát preplatí žiadateľom za mesiace august a september tohto roka 80 % z rozdielu ceny plynu a elektriny, ktorú firmy zaplatili nad stanovený strop. Vo štvrtok o tom na tlačovej konferencii informoval minister hospodárstva Karel Hirman.

 

Video: Rezort hospodárstva vyhlásil výzvu pre podniky na dotácie cien energií za 360 miliónov eur

Rezort hospodárstva vyhlásil výzvu pre podniky na dotácie cien energií za 360 miliónov eur (Zdroj: Topky/Ján Zemiar)

"Spúšťame dnes schému pomoci prakticky pre všetky podnikateľské subjekty, ktoré vykonávajú hospodársku činnosť," uviedol Hirman. Spresnil, že august a september vybral rezort na preplatenie časti nákladov na energie preto, lebo vtedy bol ceny najvyššie a zároveň už sú uzatvorené fakturácie zo strany dodávateľov.

Strop na cenu plynu stanovila vláda na 99 eur za magawatthodinu (MWh) a pri elektrine je to 199 eur/MWh. Hirman dodal, že výzva je pripravená tak, aby nezaťažovala podnikateľov zbytočnou byrokraciou. Najnižšia suma, ktorú rezort preplatí, je 50 eur a najvyššia 500.000 eur. Výzva sa vzťahuje na všetky sektory podnikania okrem úverových a financných inštitúcií. Podnikatelia môžu o peniaze požiadať do 22. decembra.

Viac o téme: EnergieDotácieMinisterstvo hospodárstvaVýzvaPodniky
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu