Utorok, 7. február 2023. Meniny má Vanda, zajtra Zoja.

Fraška na zdravotníckom výbore! Dohodu s lekármi stále neriešili: Ostrá reakcia odborárov

Peter VisolajskýGaléria fotiek (1)
Peter Visolajský
Zdroj: Topky/Ramon Leško

BRATISLAVA – Kameň zo srdca nám všetkým spadol predčasne. Keď si predstavitelia vlády a lekárski odborári v nedeľu na úrade vlády potriasli rukami, všetkým odľahlo. Obom stranám sa totiž podarilo dohodnúť len pár dní pred tým, ako mali naše nemocnice po hromadných výpovediach opustiť približne dve tisícky lekárov. Ťažko zrodená dohoda je však teraz v ohrození – pre obštrukcie v parlamente.


archívne video 

Ak sa totiž požiadavky lekárov nezrealizujú do konca novembra, avizované výpovede nadobudnú od 1. decembra platnosť. Vyplýva to z vyjadrenia podpredsedu Lekárskeho odborového združenia  Miroslava Mendela. Reagoval tak na prerušenie parlamentného zdravotníckeho výboru, kde ich mal predstaviť minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. "My sme čakali, že dnes sa to tu zbehne. Následne sme čakali, že okolo 13.00 h bude hlasovanie. Všetko vyzeralo, že bude OK," skonštatoval. Prerušenie výboru podľa neho neprospieva tomu, aby sa požiadavky stihli zrealizovať včas.

Výbor pre zdravotníctvo sa prerušil po odchode opozičných poslancov. Tí odišli potom, ako sa na schôdzi malo predstaviť 17 pozmeňujúcich návrhov, ktoré oni podľa svojich slov nedostali včas na preštudovanie. Výbor bude pokračovať v stredu o 12.00 h. Nejde pritom o prvý prípad - výbor nebol uznášaniaschopný už v pondelok.

Ministerstvo zdravotníctva deklarovalo, že sa bude snažiť, aby obštrukcie nevznikali. "Budeme riešiť, aby sa výbor čo najskôr uskutočnil," dodala hovorkyňa rezortu Petra Lániková.

Mendel však ocenil prístup rezortu zdravotníctva v rokovaniach. "V pondelok sme ešte na ministerstve zdravotníctva preberali memorandum asi do jedenástej večer. Rozhodne sme čas využili maximálne," doplnil.

 

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články