Štvrtok20. jún 2024, meniny má Valéria, zajtra Alojz

Tisícky ľudí vyšli do ulíc hlavného mesta: Výzva vláde a parlamentu! Hrozba vzniku hladových dolín

Ľudia protestujúci proti chudobe na námestí SNP v Bratislave. Zobraziť galériu (4)
Ľudia protestujúci proti chudobe na námestí SNP v Bratislave. (Zdroj: TASR/Pavol Zachar)

BRATISLAVA - Niekoľko tisíc ľudí sa v sobotu zišlo na Námestí SNP v Bratislave na proteste Proti chudobe, ktorý organizuje Konfederácia odborových zväzov (KOZ) SR. Vládu a parlament vyzývajú, aby bezodkladne prijala opatrenia a kroky na riešenie energetickej a inflačnej krízy, poklesu životnej úrovne obyvateľov i stabilizáciu hospodárstva.

VIDEO Na Námestí SNP sa konala demonštrácia Konfederácie odborových zväzov

Na Námestí SNP sa konala demonštrácia Konfederácie odborových zväzov (Zdroj: TASR/Pavol Zachar)

Adresná pomoc občanom, samosprávam, podnikom je podľa nich nedostatočná, pripomínajú lepšiu pomoc v iných krajinách. "Máme tu nový typ pandémie, pandémiu chudoby. Každý deň nečinnosti vlády a parlamentu má následky," odkazujú protestujúci, hovoriac o hrozbe vzniku "hladových dolín" a "krachu" regiónov.

Tisícky ľudí vyšli do
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: TASR/Pavol Zachar)

Spomína sa frustrácia i beznádej občanov. Pre zhoršujúcu sa sociálnu a ekonomickú situáciu majú ľudia obavy z blízkej budúcnosti. "Slovenský občan – žobrák Európy," hlása jeden z transparentov. Vládu SR vyzývajú, aby urýchlene riešila súčasnú kritickú situáciu v SR. Žiadajú od nej predstavenie opatrení na "skrotenie" inflácie a zmiernenie jej negatívnych dosahov na život obyvateľov Slovenska. Požadujú tiež od vlády, aby zrozumiteľne prezentovala, čo čaká v najbližších mesiacoch v súvislosti s cenami energií domácnosti, firmy i verejné inštitúcie.

Tisícky ľudí vyšli do
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: TASR/Pavel Neubauer)

Zložitá energetická situácia sa odzrkadľuje aj vo výrobe

Odborári zároveň apelujú na okamžité riešenia. V neposlednom rade žiadajú prijatie štátneho rozpočtu na budúci rok, v ktorom sa zohľadnia záväzky plynúce z prijatých kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa. Zabúdať by sa podľa nich nemalo ani na seniorov. Zložitá energetická situácia sa podľa KOZ odzrkadľuje v obmedzovaní výroby, pozastavení investícií aj v likvidácii pracovných miest.Kolaps podľa nej hrozí obciam a mestám, školám či nemocniciam. Vysoký nárast cien energií sa premieta do cien všetkých výrobkov, potravín či služieb.

Tisícky ľudí vyšli do
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: TASR/Pavel Neubauer)

Chudoba obyvateľov Slovenska, do ktorej sa vplyvom inflácie a rastúcimi cenami všetkých komodít dostávajú, je podľa konfederácie hrozivá a neprijateľná. Demonštrácia sa koná v rovnakom termíne a čase ako rovnaká akcia Českomoravskej konfederácie odborových zväzov na pražskom Václavskom námestí. Spoločne takto obe odborové centrály vyzývajú vlády oboch krajín, aby sa začali zaoberať sociálnou situáciou obyvateľov a nedopustili prepadanie občanov do chudoby.

Viac o téme: ProtestChudobaBratislavaKOZNámestie SNPProtest proti chudobe
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu