Utorok, 29. november 2022. Meniny má Vratko, zajtra Andrej, Ondrej, Andreas.

Dědeček svoj čin oľutoval, informoval prokurátor: Existuje podozrenie, že mu chce niekto ublížiť

Rastislav RemetaGaléria fotiek (3)
Rastislav Remeta
Zdroj: Topky/Maarty

BRATISLAVA - Obvinený Dušan Dědeček, ktorý opitý autom spôsobil v nedeľu tragickú nehodu v centre Bratislavy s piatimi obeťami, pri výsluchu oľutoval svoj čin. Na stredajšej tlačovej konferencii to uviedol bratislavský krajský prokurátor Rastislav Remeta.


Detaily skutku prokurátor nechcel špecifikovať, keďže ešte neboli vypočutí všetci svedkovia. O väzbe pre obvineného bude sudca pre prípravné konanie Okresného súdu Bratislava I rozhodovať vo štvrtok od 16.00 h. "Pri rozhodovaní o väzbe ide o neverejné zasadnutie súdu," uviedol hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak.

Pri návrhu väzby z útekového dôvodu prokurátor podľa Remetu vychádzal z hrozby vysokého trestu. Návrh z preventívnych dôvodov sa dáva pri hrozbe pokračovania v trestnej činnosti, naznačil tiež prokurátor. Priblížil, že bezpečnosť obvineného je zabezpečená. Doterajšie zistenia podľa Remetu preukázali nepriamy úmysel obvineného. Ako vysvetlil, obvinený sa uviedol do stavu určenej zníženej príčetnosti, respektíve nespôsobilosti viesť motorové vozidlo vplyvom alkoholu a následne nezvládol jazdu.

Rastislav Remeta
Galéria fotiek (3)
Rastislav Remeta
Zdroj: Topky/Maarty

"Navyše, pri kvalifikovanej skutkovej podstate stačí pri závažnom následku aj nedbanlivostné konanie," dodal. Ako pripomenul prokurátor, v ďalšom konaní alebo na súde môže prísť k zmene právnej kvalifikácie. Skutok opísaný v uznesení o vznesení obvinenia podľa neho napĺňa znaky všetkých dosiaľ spomínaných trestných činov, teda usmrtenia, ublíženia na zdraví, ohrozenia pod vplyvom návykovej látky, respektíve všeobecného ohrozenia. Tragická udalosť podľa Remetu prinúti k zamysleniu, či je súčasná právna úprava dostatočná.

Rastislav Remeta
Galéria fotiek (3)
Rastislav Remeta
Zdroj: Topky/Maarty

"Len prísnosť trestov nezaručí primeraný a spravodlivý trest. Je potrebné skôr sa venovať otázke možného zaisťovania motorových vozidiel, respektíve náhradnej hodnoty," myslí si. Ako doplnil, prokurátori majú na základe usmernenie Generálnej prokuratúry SR už teraz navrhovať sprísnené tresty, ako sú zákazy činnosti, tresty prepadnutia vozidiel aj primerané obmedzenia týkajúce sa liečby.

Dušan Dědeček čelí obvineniu z trestného činu všeobecného ohrozenia. V prípade preukázania viny mu hrozí trest odňatia slobody na 20 až 25 rokov alebo na doživotie. Obvinený pod vplyvom alkoholu šoféroval v nedeľu neskoro večer auto, ktoré narazilo v centre Bratislavy do zastávky mestskej hromadnej dopravy Zochova. Nehoda si vyžiadala piatich mŕtvych a niekoľko zranených.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články