Štvrtok, 1. december 2022. Meniny má Edmund, zajtra Bibiána, Viviána.

Slovensko zaujalo radikálny postoj: Rusom utekajúcim pred mobilizáciou víza neudelíme!

Rusi narukujú do armádyGaléria fotiek (1)
Rusi narukujú do armády
Zdroj: SITA/AP Photo

BRATISLAVA - Slovensko nebude udeľovať, po vzore niektorých štátov EÚ, humanitárne víza občanom Ruska utekajúcich pred čiastočnou vojenskou mobilizáciou.


Putinova mobilizácia spôsobila v Rusku chaos. Tisícky mladých mužov opúšťajú krajinu. Po invázii na Ukrajinu trvá konflikt u nášho východného suseda už 8 mesiacov. Vojaci v ruskej armáde ubúdali a Kremeľ sa rozhodol povolať mužov, ktorí majú aspoň čiastočné znalosti v oblasti vojenskej techniky. 

Rovnaký krok od Českej republiky

Rusom sa však do vojny očividne nechce a hromadne utekajú do okolitých krajín. Slovensko sa svojím rozhodnutím neprijímať Rusov, ktorí sa snažia uniknúť povolaniu na front, zaradilo medzi pobaltské krajiny a Českú republiku, informujú Webnoviny s odvolaním sa na hovorcu Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. Tieto štáty doteraz oznámili, že humanitárne víza Rusom v súčasnej situácii nebudú udeľovať.

"Kategória humanitárnych víz nie je presná definícia. Existuje totiž len udeľovanie víz v humanitárnom záujme, pričom v súčasnosti platí všade vo svete, že Slovensko posudzuje každý prípad osobitne. V prípade tejto kategórie víz nie je MZVaEZ SR jediným rozhodovacím orgánom," povedal Tomaga.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články