Pondelok2. október 2023, meniny má Levoslav, zajtra Stela

Ukrajinské lekárky sa budú školiť v centrách cystickej fibrózy v Košiciach

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: Getty Images)

KOŠICE - Tím ukrajinských zdravotníkov sa bude počas budúceho týždňa v Košiciach školiť v rámci cezhraničného projektu na zabezpečenie lepšej starostlivosti o pacientov s cystickou fibrózou. Päťdňové odborné školenie absolvuje tím lekárok a fyzioterapeutka z novovytvoreného centra pre toto závažné dedičné ochorenie z Oblastnej detskej nemocnice v Ivano-Frankivsku. Informovala o tom predsedníčka Slovenskej asociácie cystickej fibrózy Katarína Štěpánková.

"Projekt mení príležitosti pre pacientov s cystickou fibrózou a poskytne im ako znevýhodnenej skupine rovnaké príležitosti, aké majú ich zdraví rovesníci. Zintenzívni spoluprácu medzi regiónmi Slovenska a Ukrajiny v prípade tejto zriedkavej choroby," uviedla Štěpánková. Asociácia realizuje projekt s ukrajinskými partnermi.

Ukrajinské lekárky od pondelka do piatka (19. - 23. 9.) navštívia centrá cystickej fibrózy v Detskej fakultnej nemocnici (DFN) a Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura (UNLP) v Košiciach, ako aj Národný ústav detskej tuberkulózy a respiračných chorôb (NÚDTaRCH) v Dolnom Smokovci.

"Je dôležité správne diagnostikovať túto zriedkavú chorobu a začať ju včas a správne liečiť hlavne teraz, v dobe, keď už sú vo svete lieky, ktoré cystickú fibrózu liečia," konštatovala. Projekt je realizovaný z eurofondov v rámci programu cezhraničnej spolupráce s Ukrajinou.

Viac o téme: LekárkyKošiceUkrajina
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program
Článkov: 8

Ďalšie zo Zoznamu