Pondelok, 8. august 2022. Meniny má Oskar, zajtra Ľubomíra.

PRÁVE TERAZ Na Slovensku pribudli ďalšie dva prípady opičích kiahní: Nevylučuje sa nakazenie na našom území

Ilustračné fotoGaléria fotiek (2)
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images

BRATISLAVA - Na Slovensku tento týždeň pribudli dva prípady opičích kiahní. Celkový počet potvrdených prípadov sa tak zvýšil na osem. Informoval o tom hlavný hygienik SR Ján Mikas.


V oboch prípadoch ide podľa neho o osoby vo vekovej skupine 20 až 59 rokov. "Zatiaľ sa medzi nimi nepreukázala vzájomná epidemiologická súvislosť, tá sa rovnako nepreukázala ani s predchádzajúcimi - už potvrdenými prípadmi," ozrejmil. Mikas priblížil, že obe osoby mali v cestovateľskej anamnéze pobyt v zahraničí, ale nevylučuje nakazenie sa na území Slovenska.

 

NA SLOVENSKU PRIBUDLI DVA NOVÉ PRÍPADY OPIČÍCH KIAHNÍ 📊 Na Slovensku sme v 31. kalendárnom týždni (1.-5. 8.2022)...

Posted by Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky on Friday, August 5, 2022

Výskyt opičích kiahní bude pravdepodobne na našom území narastať

"Príslušné regionálne úrady verejného zdravotníctva zabezpečili protiepidemické opatrenia," doplnil. Nepredpokladajú sa podľa neho rozsiahle epidémie, no počíta sa s tým, že výskyt opičích kiahní bude na našom území narastať. "Zachovávajte si preto obozretnosť a nepodceňujte výskyt príznakov," zdôraznil. Opičie kiahne sú vírusovým, zoonotickým ochorením.

PRÁVE TERAZ Na Slovensku
Galéria fotiek (2)
Zdroj: Getty Images

Inkubačný čas ochorenia je zvyčajne šesť až 16 dní, kolísať môže aj od piatich do 21 dní. Príznaky sa na začiatku podobajú chrípke. Infikované osoby pociťujú horúčku, únavu, bolesti svalov či zimnicu, neskôr sa pridá výsev. K prenosu na ľudí dochádza kontaktom s infikovaným zvieraťom, človekom alebo predmetmi kontaminovanými biologickým materiálom, obsahujúcim vírus opičích kiahní.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články