Utorok3. október 2023, meniny má Stela, zajtra František

Na Slovensko mieria búrky: Môžu byť sprevádzané vetrom, v niekoľkých krajoch platia výstrahy

Ilustračné foto Zobraziť galériu (2)
Ilustračné foto (Zdroj: Getty Images)

BRATISLAVA - V Trenčianskom kraji, v okresoch Trenčín, Nové Mesto nad Váhom a Bánovce nad Bebravou, aktuálne platí výstraha 2. stupňa pred búrkami s krúpami. Vyhlásil ju Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý upozorňuje pred búrkami aj v Nitrianskom a Trnavskom kraji, kde platí 1. stupeň výstrahy.

V Trenčianskom kraji je podľa meteorológov aktuálne zvýšená pravdepodobnosť výskytu silných búrok spojených s prudkým lejakom a nárazmi vetra. Vyskytnúť sa môžu aj krúpy. "Pravdepodobnosť spôsobenia materiálnych škôd je vysoká," uviedol ústav s tým, že intenzívny dážď môže vyvolať prechodný výrazný vzostup vodných hladín a rozvodnenie malých tokov a suchých korýt.

 

Búrky sprevádzané silným vetrom Zvlnený studený front už začína ovplyvňovať počasie na Slovensku. Búrkový systém...

Posted by Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) on Thursday, July 14, 2022

Môže dôjsť aj k stekaniu vody zo svahov, zatápaniu pivníc, podchodov, podjazdov či podmytiu ciest. "Silný vietor môže spôsobiť škody na vegetácii, lesoch, na budovách, elektrickom vedení a ďalších objektoch. Lietajúce trosky a nezabezpečené predmety predstavujú riziko pre ľudské zdravie," varujú meteorológovia. Krúpy môžu poškodiť vegetáciu, ale aj strechy, skleníky či autá.

Prvý stupeň výstrahy pred búrkami aktuálne platí pre okresy Myjava, Piešťany, Topoľčany, Partizánske, Prievidza a Ilava. SHMÚ varuje aj pred silný vetrom na západnom Slovensku, ktorý môže dosiahnuť krátkodobo v nárazoch rýchlosť 65 až 85 kilometrov za hodinu.

Na Slovensko mieria búrky,
Zobraziť galériu (2)
Na Slovensko mieria búrky, ktoré môžu byť sprevádzané silným vetrom.  (Zdroj: shmú.sk)
Na Slovensko mieria búrky,
Zobraziť galériu (2)
Na Slovensko mieria búrky, ktoré môžu byť sprevádzané silným vetrom.  (Zdroj: shmú.sk)

Meteorológovia vo štvrtok avizovali po vysokých teplotách ochladenie. Prejaviť sa má už v noci a miestami bude sprevádzané dažďom, a to najmä na severe. Na zmiernenie sucha to však výraznejší vplyv mať nemá.

Viac o téme: PočasieKrúpyBúrkyVýstrahaSHMÚTrenčiansky kraj
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program
Článkov: 8

Ďalšie zo Zoznamu