Pondelok, 8. august 2022. Meniny má Oskar, zajtra Ľubomíra.

Politici si pripomenuli odkaz svätého Cyrila a Metoda: Smer zorganizoval akciu v Prievidzi

Posolstvo a odkaz sv. Cyrila a Metoda si pripomenul aj premiérGaléria fotiek (7)
Posolstvo a odkaz sv. Cyrila a Metoda si pripomenul aj premiér
Zdroj: Facebook/Eduard Heger - predseda vlády SR

BRATISLAVA - Dosiahnuť zjednotenie a spolupatričnosť je náročnou úlohou. Pozitívnu inšpiráciu v našich dejinách nájdeme práve v príbehu solúnskych bratov, ktorí prišli na Veľkú Moravu, aby tu rozšírili vieru, vzdelanie a kultúru. Pri príležitosti Sviatku sv. Cyrila a Metoda to uviedol premiér Eduard Heger (OĽANO), ktorý sa v utorok zúčastnil na bohoslužbe v Nitre.


"V týchto časoch vnímam, že každý z nás potrebuje trocha viac viery, že dobro a úcta sú ešte stále hodnoty, ktoré nezmizli z našich životov. Nástrojom nám môže byť práve vzdelanie, ktoré vychováva a vzbudzuje záujem o svet okolo nás," napísal na sociálnej sieti Heger. Posolstvo sv. Cyrila a Metoda sa dá podľa neho rozvíjať neustálou prácou na lepšom Slovensku. Jeho obyvateľom zároveň zaželal, aby ich stále viac spájalo, ako rozdeľovalo.

Politici si pripomenuli odkaz
Galéria fotiek (7)
Zdroj: Facebook/Eduard Heger - predseda vlády SR

Príchod solúnskych bratov si pripomenul aj predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina). Je presvedčený, že krajina by nemala zabúdať na svoje korene. "Je dôležité, aby sme si tieto dôležité udalosti, ktoré formovali naše národné hodnoty, pripomínali a ich odkaz zachovali pre ďalšie generácie," podotkol Kollár na sociálnej sieti.  

Politici si pripomenuli odkaz
Galéria fotiek (7)
Zdroj: Facebook/Boris Kollar

Ministerka kultúry Natália Milanová (OĽANO) v súvislosti so 1159. výročím príchodu slovanských vierozvestcov sv. Cyrila a Metoda na územie Veľkej Moravy poznamenala, že ich myšlienky môžeme vnímať nástojčivo aj v súčasnej dobe, keď sú základné ľudské práva a hodnoty čoraz častejšie relativizované a pošliapavané. Vyzdvihla najmä porozumenie, sebadôveru a odhodlanie nebáť sa nástrah. "Ich odkaz je dôležitý aj po vyše 1000 rokoch, keď sa slovo prostredníctvom sociálnych sietí v súčasnosti často zneužíva, a navyše mnoho ľudí na Slovensku je rozhádaných zo sociálnych či politických dôvodov. Navyše za našimi východnými hranicami zúri vojna, ktorá si obete nevyberá," napísala na sociálnej sieti. Pripomenula zároveň ideu solúnskych bratov, a to vieru, písmo a jednotu.

Politici si pripomenuli odkaz
Galéria fotiek (7)
Zdroj: Facebook/Natália Milanová - ministerka kultúry

Podľa vicepremiérky Veroniky Remišovej (Za ľudí) ukázali, aký veľký význam môže mať odvaha, vytrvalosť a pracovitosť jednotlivcov pre celé národy a generácie. "Ich cesta nebola ľahká, čelili nenávisti a prenasledovaniu po mnohé roky. Napriek tomu sa nevzdali. Aj vďaka nim sme dnes krajina s vlastným jazykom a kultúrou," odkázala Remišová na sociálnej sieti. Zabúdať podľa nej netreba ani na to, že sv. Cyril a Metod priniesli na naše územie vieru a položili základy identity a kultúry, vďaka ktorej môžu aj Slováci existovať ako národ.

Politici si pripomenuli odkaz
Galéria fotiek (7)
Zdroj: Facebook/Veronika Remišová

Výročie si pripomenula aj opozícia

Opozícia si pripomenula výročie príchodu sv. Cyrila a Metoda. Smer-SD pri tejto príležitosti zorganizoval v utorok akciu v Prievidzi, na ktorú prišli stovky ľudí. Predseda strany Robert Fico zdôraznil, že vzdelanosť, múdrosť a spravodlivosť sú odkazom sv. Cyrila a Metoda. V Prievidzi opätovne útočil na prezidentku Zuzanu Čaputovú, vládu a vyzýval na referendum a stabilitu.

Trom najvyšším ústavným činiteľom vyčítal nečinnosť v súvislosti s oslavami sv. Cyrila a Metoda. "Ako sa opierame o historické udalosti, keď dnes prezidentka podľa všetkého ani nohu nevytiahla z domu? Kde je predseda parlamentu, kde je predseda vlády? Ako je možné, že štátny sviatok SR títo najvyšší ústavní činitelia nepripravujú ani neorganizujú?" pýtal sa Fico.

Predseda mimoparlamentnej SNS Andrej Danko pripomenul, že Slovensko stojí podľa Ústavy SR na cyrilo-metodských tradíciách. "Budúce voľby budú o zachovaní suverenity Slovenska. Jediná cesta je spolupráca a verím, že vytvoríme opozičný blok, ktorý zlikviduje Sulíka, Matoviča, Kollára," skonštatoval Danko.

Výročie si pripomenul aj mimoparlamentný Hlas-SD. "Tak ako pred tisíc rokmi, aj dnes opäť stojíme na prahu nových časov. Medzinárodná scéna sa okolo nás dramaticky bezpečnostne a ekonomicky mení. Aby sme udržali krok so svetom, musia prestať hádky a vzájomné rozbroje," uviedol Hlas-SD na sociálnej sieti.

Politici si pripomenuli odkaz
Galéria fotiek (7)
Zdroj: Facebook/Peter Pellegrini

Politici si pripomenuli odkaz
Galéria fotiek (7)
Zdroj: Facebook/Peter Pellegrini

Volá po znovuzjednotení národa na novej celospoločenskej výzve, ktorej spoločné napĺňanie posunie Slovensko vpred. "Zjednotenie sa na spoločných kultúrno-civilizačných hodnotách, bez zbytočných vnútorných politicko-kultúrnych vojen a hádok, je základný odkaz Cyrila a Metoda pre nás súčasníkov. Nestačí o ňom len na spomienkových slávnostiach okázalo hovoriť. Osvojme si ho - pre blaho našej vlasti," apeluje strana.


Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články