Pondelok, 8. august 2022. Meniny má Oskar, zajtra Ľubomíra.

Konečná SUMA nákupov sa bude zaokrúhľovať: POZOR! Pre tieto platby to neplatí, centovky sa nezrušia

Ilustračné fotoGaléria fotiek (3)
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images

BRATISLAVA - Od piatka (1. 7.) vstúpi do platnosti povinnosť zaokrúhľovania konečnej sumy nákupov v hotovosti na najbližších päť centov. Zaokrúhľovanie sa nevzťahuje na bezhotovostné platby platobnou kartou, mobilom či smart hodinkami, a taktiež neznamená zrušenie jedno a dvojcentových mincí, upozornila Národná banka Slovenska (NBS).


"Jedno a dvojcentové mince zostávajú zákonným platidlom aj po 1. júli 2022, preto platí aj naďalej povinnosť ich prijímať pri hotovostných platbách," upozornila NBS. Platí však právo neprijať pri jednej platbe viac ako 50 kusov euromincí akejkoľvek nominálnej hodnoty. Výnimkou je NBS, banky, ďalší poskytovatelia platobných služieb a poštové podniky.

Archívne VIDEO Pokles dvojcifernej inflácie sa očakáva až v roku 2024, uviedol guvernér NBS Peter Kažimír

Zaokrúhľovať sa bude od júla

Zaokrúhľovať sa bude od začiatku júla konečná suma nákupu, nie však jednotlivé položky, a to na najbližších päť eurocentov. Pri kombinácii hotovosti a bezhotovostnej platby sa zaokrúhli len tá časť sumy, ktorá pripadá na platbu v hotovosti. Platí to napríklad pri platbe kartou a doplatku v hotovosti, či pri platbe stravnými lístkami s doplatkom v hotovosti. 

Guvernér Národnej banky Slovenska
Galéria fotiek (3)
Guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Peter Kažimír
Zdroj: TASR - Pavel Neubauer

Obmedzenie používania jedno a dvojcentových euromincí v hotovostnom peňažnom obehu zavedením princípov zaokrúhľovania platí už v piatich krajinách eurozóny, a to vo Fínsku, Holandsku, Belgicku, Írsku a Taliansku. V ostatných krajinách eurozóny sa drobné euromince naďalej používajú a môže sa tak stať, že si ich občania Slovenska dovezú napríklad z dovolenky. 

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články