Streda21. február 2024, meniny má Eleonóra, zajtra Etela

Kolíková považuje tvrdenia Fica o ovplyvňovaní sudcov za nebezpečné: Znevažovanie predstaviteľov justície

ministerka spravodlivosti Mária Kolíková
ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Zdroj: Topky/Vlado Anjel)

BRATISLAVA - Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková považuje tvrdenia šéfa Smeru-SD Roberta Fica o ovplyvňovaní sudcov za nebezpečné nielen pre justíciu, ale aj pre právny štát. Informoval o tom Peter Bubla z tlačového oddelenia Ministerstva spravodlivosti (MS) SR.

"Hrubo znevažuje, bez konkrétnych faktov, všetkých predstaviteľov justície, osobitne Špecializovaný trestný súd," podotkla ministerka. Považuje to za súčasť stratégie, aby sa dotknutí sudcovia právne bránili. Tým by sa podľa jej mienky vytvoril priestor na to, aby boli títo sudcovia namietaní pre svoju zaujatosť.

Justícia tieto útoky zvládne, tvrdí Kolíková

Mohol by sa tým podľa jej slov skomplikovať akýkoľvek súdny proces, ktorý súvisí s vyšetrovaním korupčných trestných činov "prepojených aj na politických predstaviteľov či nominantov spomínanej strany. Verím a som hlboko presvedčená, že justícia tieto útoky zvládne a nenechá sa vyprovokovať".

Hrubala zaujatosť odmietol 

Smer-SD vo štvrtok (17. 3.) vyhlásil, že policajti z Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) si mali vybavovať konkrétnych sudcov na rozhodovanie v kauzách. Fico poukázal na to, že jedným zo "spolupracujúcich" sudcov má byť predseda ŠTS Ján Hrubala. Ten zaujatosť odmietol. Šéf Smeru-SD argumentoval prepisom ďalších komunikácií, ktoré majú prepojenie a manipuláciu dokazovať. Citoval z materiálov, ktoré podľa neho opätovne usvedčujú z protiprávnosti konania v súčasnosti už obvinených vyšetrovateľov NAKA i niektorých prokurátorov ÚŠP. Rovnako tak zo zaujatosti viacerých sudcov ŠTS či sudcu Najvyššieho súdu SR Juraja Klimenta.

Viac o téme: SudcoviaNebezpečnéRobert FicoMária Kolíková
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu