V Poprade začali s výstavbou 84 nájomných bytov | Topky.sk

Piatok, 22. jún 2018. Meniny má Paulína, zajtra Sidónia.

V Poprade začali s výstavbou 84 nájomných bytov

Primátor Popradu Anton Danko(vľavo) a riaditeľ stavebnej firmy Stemp M&G poklopávajú základný kameň nových 84 nájomných bytov v lokalite Továrenská štvrť v Poprade - Matejovciach.
Primátor Popradu Anton Danko(vľavo) a riaditeľ stavebnej firmy Stemp M&G poklopávajú základný kameň nových 84 nájomných bytov v lokalite Továrenská štvrť v Poprade - Matejovciach., Zdroj: SITA
20.03.2008 14:06

POPRAD – Do jesene budúceho roka pribudne v Poprade 84 nových nájomných bytov. Primátor Popradu Anton Danko a riaditeľ dodávateľskej firmy STEMP - M&G, s.r.o. Stanislav Marušin dnes poklopali základný kameň nájomných bytov – Továrenská štvrť Matejovce.


42 jednoizbových a 42 dvojizbových bytov vyrastie v šiestich samostatných bytových domoch. Štyri byty budú bezbariérové. „Byty budú pre tých, ktorí to potrebujú – pre mladé a začínajúce rodiny a sociálne slabšie rodiny,“ informoval primátor Popradu.

Výška nájomného, ani zoznam nájomníkov zatiaľ nie je známy. „Výber nájomníkov bude podľa žiadostí. Možno najspravodlivejšie bude žrebovanie,“ uviedol primátor. Jednu skúsenosť so žrebovaním nájomníkov mestských bytov už mesto má. Tento systém použilo mesto pri výbere nájomníkov bytového domu, ktorý mesto dokončilo v roku 2003. Mesto Poprad v súčasnosti eviduje okolo 900 žiadostí o pridelenie mestského bytu. Podľa primátora je možné, že desať bytov zafinancuje Policajný zbor.

„Chceli by to pre svojich zamestnancov,“ doplnil primátor. O tejto alternatíve však bude musieť rozhodovať mestské zastupiteľstvo. Celkové náklady na výstavbu nájomných bytov v lokalite Továrenská štvrť v Poprade – Matejovciach predstavujú 132,987 mil. Sk (4 088 636 €). Mesto získalo na výstavbu bytov úver zo Štátneho fondu rozvoja bývania 64,308 mil. Sk (1 977 125. €). a príspevok 0,39 mil. Sk na bezbariérové byty. Z ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja získalo mesto dotáciu na výstavbu bytov 27,728 mil. Sk (852 487 €).

Do vybudovania prístupových ciest, parkovísk a čiastočne aj infraštruktúry mesto investuje z vlastného rozpočtu približne 30 mil. Sk ( 922 339 €). Súčasťou stavby bude 86 parkovacích miest. Takmer 11 mil. Sk (338 190 €) investujú do tejto lokality správcovia a vlastníci inžinierskych sietí.

Mesto Poprad má pripravenú aj ďalšiu lokalitu pre výstavbu bytov na Juhu IV. Ešte minulý rok mesto vypísalo ponuku na výstavbu nájomných a komerčných bytov v tejto lokalite, ale ani jedna z dvoch prihlásených firiem nespĺňala očakávania mesta. Mesto Poprad chce zároveň požiadať ministerstvo školstva o odblokovanie celého územia, ktoré malo slúžiť pre olympijskú dedinu. „Tam by sme chceli dať ďalšiu bytovú výstavbu,“ dodal primátor.

Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články