Piatok, 27. máj 2022. Meniny má Iveta, zajtra Viliam.

Nekontrolovateľné zvyšovanie cien! Susedné štáty zakročili, slovenská vláda spí, tvrdí Takáč

Poslanec NR SR Richard TakáčGaléria fotiek (1)
Poslanec NR SR Richard Takáč
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

BRATISLAVA - Zdražovanie prepuklo, susedné štáty zakročili, slovenská vláda spí. Uviedol to podpredseda opozičnej strany Smer–SD a člen Výboru Národnej rady SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Richard Takáč k zvyšovaniu cien potravín.


"Sme svedkami nekontrolovaného zvyšovania cien. Začalo sa to energiami, plynom a pokračuje to cenami potravín. Zvyšujú sa ceny pečiva, mlieka a mliečnych výrobkov a ďalších potravinárskych produktov. Mliekari v roku 2021 zvýšili reťazcom ceny v priemere o 4 až 5 %. Čo však spravili reťazce? Ceny pre zákazníkov zvýšili až o 15 %. Obdobná situácia nastala aj u pekárov. Pekári aktuálne z dôvodu zvyšujúcich sa vstupných nákladových položiek požadujú zvýšenie cien od reťazcov o 15 %. Je verejným tajomstvom, že obchodné siete sa vyjadrili, že akceptujú len 3 %," priblížil.

Zvýšiť ceny potrebujú aj ostatní potravinári

Podľa Takáča zvýšiť ceny tento rok potrebujú aj ostatní potravinári. Suroviny a energie idú hore, ich náklady na výrobu sa zvyšujú. Už teraz je potravinárom jasné, že reťazce za drahší tovar nebudú ochotné priplatiť a namiesto 15 až 20 % pristúpia len ku kozmetickému preplateniu nákladov.

Vláda a MPSR sa na situáciu len prizerá 

Podčiarkol, že Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR a vláda ako celok sa na situáciu len prizerá. "Neprebiehajú žiadne rokovania s reťazcami, ktoré by mali pri miliardových ziskoch prejaviť kus solidarity so zákazníkmi. Počúvame len alibistické výhovorky ministra, že rokovať o cenách sa nedá. Slovensko akútne potrebuje ministra, ktorý bude tvrdo presadzovať záujmy slovenských pôdohospodárov a potravinárov. Ministra, ktorý sa postaví za stabilizovanie cien potravín pre obyvateľov Slovenska," podčiarkol Takáč.

Okolité štáty zasiahli 

Upozornil, že okolité krajiny zasiahli. Maďarsko bude od februára regulovať ceny vybraných šiestich potravín. Rovnako od februára bude v Poľsku platiť nulová DPH na potraviny. Nehovoriac o znížení poľskej DPH na benzín a diesel z 23 % na 8 %.

Strana Smer-SD vládu varovala 

Pripomenul, že už pri prvých správach o zvyšovaní cien na svetových trhoch strana Smer–SD vládu varovala. "Od začiatku sme v parlamente chceli hovoriť o krokoch, ktoré treba podniknúť, ktoré má vláda pripravené, chceli sme vedieť, aké majú plány. Dnes je jasné, že plány nemali žiadne a slovenským pôdohospodárom a potravinárom ostane jediné – prizerať sa, ako ich cezhraničná konkurencia získava od vlády podporu," poznamenal.

Navrhujú znížiť DPH na vybrané potraviny 

Zdôraznil, že niekoľko mesiacov strana Smer-SD navrhuje znížiť DPH na vybrané potraviny. Zelenú naftu aj pre potravinárov, zvýhodnené úvery cez Slovenskú záručnú rozvojovú banku, zníženie cien energií, úpravu daňovo-odvodového zaťaženia. "A kým my navrhujeme riešenia, slovenská vláda sa potravinárom stavia chrbtom. Potvrdzuje to minimálna, takmer žiadna covidová pomoc či dokonca obrovská nula v pláne obnovy pre agrorezort," podčiarkol.

Niektorým Slovákom sa oplatí vycostovať na nákupy za hranice

Takáč dodal, že Slovákom v niektorých prihraničných okresoch sa už dnes oplatí vycestovať za nákupmi za hranice. Nečinnosťou vlády a MPRV sa nákupná turistika rozšíri aj do hlbších častí Slovenska. Okrem lacnejších potravín si totiž v Maďarsku či Poľsku natankujú aj lacnejšie palivo.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články