Štvrtok, 7. júl 2022. Meniny má Oliver, zajtra Ivan.

ZMOS adresovalo premiérovi otvorený list: Žiada ho zmeniť volebné pravidlá

Eduard Heger Galéria fotiek (1)
Eduard Heger
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

BRATISLAVA - Slovensko má problém s nedostatočným zastúpením regiónov v Národnej rade SR, ktorá by mala byť reprezentantom všetkých obyvateľov republiky. V otvorenom liste na to premiéra Eduarda Hegera (OĽANO) upozornilo Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS), ktoré volá po nahradení jedného volebného obvodu pre parlamentné voľby viacerými volebnými obvodmi. Pripravené je iniciovať aj petíciu k referendu za zmenu počtu volebných obvodov.


"Žiadame o informáciu o tom, kedy a aké zmeny plánuje vládna koalícia vo vzťahu k nahradeniu jedného volebného obvodu pre parlamentné voľby iným, lepším riešením. Nemyslíme si, že dnes máme ešte čas na filozofovanie. Potrebujeme skutky," adresovalo ZMOS predsedovi vlády.

Slovensko potrebuje výraznejšiu previazanosť parlamentu s regiónmi

Slovensko podľa združenia potrebuje výraznejšiu previazanosť parlamentu s regiónmi. Ako vysvetľuje, zastúpenie regiónov nezávisí od volebných výsledkov, ale najmä od toho, aké miesto na kandidátnej listine priradí stranícka centrála jednotlivým kandidátom z regiónov. "Už od parlamentných volieb od roku 1998 je dôsledkom jedného volebného obvodu absolútne nerovnomerné zastúpenie regiónov v parlamente," tvrdí ZMOS, ktoré uvítalo zámer zmeny volebného systému v programovom vyhlásení vlády a vnímalo záujem o zmenu volebných pravidiel.

Viaceré politické strany sú razantne proti zmenám 

"Musíme konštatovať, že na naplnenie tejto úlohy z programového vyhlásenia sa pozeráme s nedôverou," uviedli samosprávy s tým, že až z médií sa dozvedeli o zriadení pracovnej skupiny pre úpravu volebných pravidiel. "Taktiež, že viaceré politické strany, ktoré tvoria vládnu koalíciu, uvedené vnímajú ako zástupnú tému, sú razantne proti zmenám a naďalej preferujú jeden volebný obvod pre parlamentné voľby," podotkol ZMOS.

Akutálne sme svedkami odklonu pozornosti od reálnych problémov občanov 

Zmenu volebných obvodov pre parlamentné voľby vníma ako zásadnú reformu s významnými dosahmi na spoločnosť a celkové vnímanie politiky. "Ak by obsadenie parlamentu zodpovedalo regionálnemu zastúpeniu, ak by každý región Slovenska získal svoj adekvátny hlas v parlamente, neboli by sme svedkami prijímania zákonov, ktoré sú odtrhnuté od života v regiónoch," skonštatovalo združenie. Aktuálne sme totiž, ako tvrdí, svedkami odklonu pozornosti od reálnych problémov občanov a dominancie zástupných tém na pôde Národnej rady SR.

Pre problematiku zmeny volebného systému vymenoval minister pracovnú skupinu

Ministerstvo vnútra v decembri 2021 uviedlo, že pre problematiku zmeny volebného systému vymenoval minister pracovnú skupinu. Zložená je zo zástupcov poslaneckých klubov strán vládnej koalície. Pracovná skupina má podľa rezortu priniesť odporúčania pre možnosti volebného systému, ako aj konkrétnych systémovejších úprav volebného zákona.

Minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽANO) v stredu pripomenul, že možnou zmenou volebného systému a formou zmeny sa zaoberajú stretnutia zástupcov koalície pri okrúhlom stole i zasadnutia komisie. "Všetko sú to otvorené otázky a diskusia o nich bude pokračovať, ZMOS je v tejto diskusii určite relevantný partner," skonštatoval Mikulec.

Diskusie pri okrúhlom stole majú podľa jeho slov priniesť odporúčania pre možnosti ako volebného systému, tak aj konkrétnych systémovejších úprav volebného zákona. Ďalšie stretnutia sa majú uskutočniť v januári. Diskusia sa bude týkať nielen počtu volebných obvodov, ale aj ďalších diskutovaných tém, napríklad voľby zo zahraničia.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články