Streda, 19. január 2022. Meniny má Mário, Sára, Zara, zajtra Dalibor, Sebastián.

Podnikateľa Norberta Bödöra zadržali v súvislosti s kauzou Valčeky

Norbert BödörGaléria fotiek (1)
Norbert Bödör
Zdroj: TASR/Ján Krošlák

BRATISLAVA - Nitrianskeho podnikateľa Norberta Bödöra zadržali vo štvrtok (13. 1.) v súvislosti s kauzou Valčeky. Informovala o tom Andrea Dobiášová z Prezídia Policajného zboru.


"Po jeho zadržaní vyšetrovateľ vykonal všetky potrebné úkony a po ich vyhodnotení rozhodne o ďalšom postupe," spresnila s tým, že priebeh vyšetrovania kauzy je plynulý. Ako ďalej uviedla, štvrtkové zadržanie vyšetrovateľom Národnej kriminálnej agentúry súvisí s obavou, že by mohol obvinený Norbert Bödör ovplyvňovať svedkov a pokračovať v trestnej činnosti. "Vzhľadom na súčasné štádium trestného stíhania nebude Úrad špeciálnej prokuratúry v danej veci poskytovať žiadne bližšie informácie," uviedol hovorca Generálnej prokuratúry (GP) SR Dalibor Skladan.

Bödör čelí obvineniam vo viacerých kauzách

Kauza Valčeky sa podľa medializovaných informácií týka ekonomickej trestnej činnosti v súvislosti s fiktívnymi dodávkami ocele. Nitrianskeho podnikateľa zadržali po tom, ako bol vo štvrtok prepustený z väzby. Čelí obvineniam aj v kauzách Očistec, Judáš a Dobytkár, kde sa má začať súdny proces v apríli tohto roku.

Fico hovorí v súvislosti so zadržaním o porušovaní ľudských práv

Líder opozičného Smeru-SD Robert Fico hovorí v súvislosti so štvrtkovým (13. 1.) zadržaním podnikateľa Norberta Bödöra o porušovaní ľudských práv. Tvrdí, že obvinený nitriansky podnikateľ je nevinný.

Kritizuje spôsob zadržania Norberta Bödöra Hovorí, že obhajobe nebolo umožnené nazrieť do spisu. "Toto je čistý fašizmus Lipšica, Mikulca, Matoviča, Hamrana a ďalších, ktorí sú na dennej báze usvedčovaní z toho, že porušujú základné ľudské práva," vyhlásil Fico na sociálnej sieti.

Zdôraznil, že špeciálny prokurátor Daniel Lipšic a ďalší budú musieť v budúcnosti odísť zo svojich funkcií. "Bude na orgánoch činných v trestnom konaní, aby posúdili, či by okrem odchodu nemali náhodou ísť aj niekde inde. A to za hrubé porušovanie zákonov, za hrubé porušovanie ľudských práv," povedal.

Polícia koná iba v súlade so zákonom, hovorí minister

Polícia koná aj bude konať iba v súlade so zákonom. Uviedol to minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) v reakcii na vyjadrenia predsedu opozičného Smeru-SD Roberta Fica, týkajúce sa zadržania podnikateľa Norberta Bödöra. Informoval o tom tlačový odbor Ministerstva vnútra (MV) SR.

"Nie je pre mňa žiadnym prekvapením, že si poslanec Fico po dvanástich rokoch vo vláde a dvoch rokoch v opozícii stále nedokáže predstaviť, že minister vnútra ani prezident Policajného zboru ani náznakom nezasahujú do vyšetrovaní a dokonca o nich nie sú ani informovaní," uviedol. Dodal, že platí prezumpcia neviny, čo vedia najlepšie aj samotní vyšetrovatelia.

Poukázal na to, s akou "vervou" sa Fico Norberta Bödöra zastáva a obhajuje jeho práva. "S ktorým sa podľa jeho vlastných slov 'iba pozná', nemá prehľad o jeho podnikateľských aktivitách, ale napriek tomu kritizuje akékoľvek kroky orgánov činných v trestnom konaní," skonštatoval s tým, že Fico nie je ani jeho právny zástupca.

Vyšetrovateľ žiada väzbu

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry žiada prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry o podanie návrhu na väzobné stíhanie obvineného nitrianskeho podnikateľa Norberta Bödöra. Informovala o tom Andrea Dobiášová z Prezídia Policajného zboru. O tom, či bude väzobný návrh podaný na súd, by mal prokurátor rozhodnúť v najbližších hodinách. "Vyšetrovateľ predložil spis s podnetom na podanie návrhu na vzatie obvineného do väzby," priblížila Dobiášová.

Viac o téme:
ZDROJ: TASR Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Najčítanejšie články