Piatok, 27. máj 2022. Meniny má Iveta, zajtra Viliam.

S prezidentkou mám korektný vzťah, neprekáža mi vetovanie zákonov, tvrdí Kollár

Predseda Národnej rady SR Boris KollárGaléria fotiek (2)
Predseda Národnej rady SR Boris Kollár
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

BRATISLAVA - Predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) má s prezidentkou Zuzanou Čaputovou korektný vzťah, veľa vecí spolu konzultujú a je informovaná o krokoch druhého najvyššieho ústavného činiteľa. V rozhovore to povedal Kollár. Neprekáža mu, keď prezidentka parlamentu vráti zákon. Považuje to za normálnu politickú prácu.


"S prezidentkou mám veľmi korektný vzťah. Veľmi veľa vecí spolu konzultujeme, je informovaná, nemôže mať žiadne námietky voči komunikácii s druhým najvyšším ústavným činiteľom alebo predsedom Sme rodina. Nemám žiadne výhrady voči prezidentke," skonštatoval Kollár.

Hlava štátu má podľa neho právo vrátiť návrhy zákonov, ktoré sa jej z akýchkoľvek dôvodov nepáčia. "V niektorých prípadoch rešpektujeme jej výhrady, odsúhlasíme ich a upravíme zákony. V niektorých nerešpektujeme, myslíme si, že máme pravdu my, a vtedy prelomíme jej veto a zákon uvedieme do života. Je to normálna politická práca, nemôže sa hnevať ani prezidentka, ani my," podotkol šéf Národnej rady (NR) SR.

S prezidentkou mám korektný
Galéria fotiek (2)
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Prezidentka vrátila parlamentu v minulom roku šesť zákonov. Medzi nimi aj novelu zákona o štátnej službe. Namietala, že sa otvára priestor na odvolanie zamestnanca z riadiacej pozície bez uvedenia dôvodu, a teda iba z politických dôvodov. Vrátila tiež napríklad právne normy z dielne envirorezortu. Pri vetovaní prezidentka zvyčajne navrhne zapracovať pripomienky, alebo zákon neschváliť ako celok. Päť zákonov parlament opätovne schválil, pri novele zákona o diaľničnej známke poslanci veto prezidentky neprelomili a právnu normu opätovne neschválili.

Viac o téme:


 

Súvisiace články

Najčítanejšie články