Utorok, 25. január 2022. Meniny má Gejza, zajtra Tamara.

ÚVZ SR pripomína: Ako postupovať v jednotlivých situáciách? Toto sú pravidlá domácej izolácie

Ilustračné fotoGaléria fotiek (4)
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images

BRATISLAVA - Svet dnes čelí novému variantu koronavírusu zvanému omikron. Zatiaľ o ňom nevieme veľa, zdá sa však, že aj keď je nákazlivejší, zatiaľ vážnejší priebeh nespôsobuje. Potrebné sú však ďalšie výskumy. Štáty však napriek tomu zavádzajú prísne opatrenia pre tých, ktorí prídu z rizikových krajín a takisto rušia aj lety. Úrad verejného zdravotníctva preto pripomína pravidlá domácej izolácie.


Ak ste pozitívny alebo ste boli v úzkom kontakte s pozitívnou osobou, musíte byť v karanténe. ÚVZ SR preto pripomína pravidlá, ktoré sú uvedené vo vyhláške z 11. októbra. Úrad upozornil, že nižšie uvedené informácie neslúžia ako záväzná interpretácia platnej legislatívy. V prípade rozporu platí výlučne znenie príslušnej vyhlášky, ktorá bola zverejnená vo vestníku Vlády SR.


MIMORIADNE Povinná karanténa je opäť tu! Platiť bude pri príchode z týchto krajín


Povinná karanténa

Od zajtra je totiž povinná karanténa aj pre tých, ktorí sa za posledných 14 dní vrátili z aktuálne rizikových krajín, ktorými sú Juhoafrická republika, Botswana, Namíbia, Lesotho, Eswatini (bývalé Svazijsko), Mozambik, Zimbabwe, Izrael, Hongkong či Seychel. Platí pre všetkých, bez ohľadu na očkovanie či prekonanie ochorenia COVID-19. 

Archívne VIDEO Premiér Heger o novom variante koronavírusu už diskutoval s Ursulou von der Leyenovou

Postup po pozitívnom teste

O výsledku testu informujete vášho lekára a osoby, s ktorými ste boli v úzkom kontakte dva dni pred odberom vašej pozitívnej vzorky, resp. dva dni pred vašimi prvými príznakmi. Po pozitívnom výsledku testu musíte byť v izolácii najmenej 10 dní od dátumu odobratia vzorky (ak ste nemali príznaky) alebo od dňa objavenia sa prvých príznakov.

Izoláciu môžete ukončiť, iba ak ste v posledných troch dňoch izolácie nemali žiadne príznaky ochorenia (zvýšená telesná teplota nad 37 °C, kašeľ, únava, dýchavičnosť, strata chuti alebo strata čuchu). Izoláciu možno ukončiť až na základe rozhodnutia všeobecného lekára, ktorý posúdi, či ste spôsobilí ukončiť izoláciu.

Postup po úzkom kontakte s pozitívnou osobou alebo pri výskyte príznakov COVID-19

Ak máte príznaky ochorenia COVID-19, musíte ísť okamžite do izolácie - platí to pre neočkované osoby, ale aj pre plne zaočkovaných a ľudí po prekonaní COVID-19. S príznakmi môžete ihneď podstúpiť test na COVID-19 (resp. akonáhle vám bude možné v rámci testovacích kapacít prideliť termín).

ÚVZ SR pripomína: Ako
Galéria fotiek (4)
Zdroj: ÚVZ SR

Ak ste nezaočkovaný a prišli ste do úzkeho kontaktu s osobou, ktorá bola v priebehu nasledujúcich 2 dní pozitívne testovaná na COVID-19 alebo mala nariadenú izoláciu, musíte nastúpiť do karantény. Ak ste bez príznakov, test podstupujete najskôr na 5. deň od posledného kontaktu. S príznakmi môžete test podstúpiť ihneď (resp. akonáhle vám bude možné v rámci testovacích kapacít prideliť termín).

Karanténa sa končí:

a) v prípade, ak sa u osoby nevyskytuje ani jeden z klinických príznakov ochorenia a výsledok testu vykonaného najskôr v 5. deň od posledného kontaktu s osobou pozitívnou na ochorenie je negatívny, uplynutím 7 dní od posledného kontaktu s osobou pozitívnou na ochorenie,
b) ak test nebol vykonaný a počas 10 dní od posledného kontaktu s osobou pozitívnou na ochorenie sa u osoby nevyskytuje ani jeden z klinických príznakov ochorenia, uplynutím 10 dní od posledného kontaktu s osobou pozitívnou na ochorenie,
c) v prípade, ak sa u osoby vyskytne akýkoľvek z klinických príznakov ochorenia počas 10 dní od posledného kontaktu s osobou pozitívnou na ochorenie, o spôsobilosti ukončiť karanténu rozhodne lekár.

ÚVZ SR pripomína: Ako
Galéria fotiek (4)
Zdroj: ÚVZ SR

Ak ste zaočkovaný alebo ste prekonali COVID-19 a prišli ste do úzkeho kontaktu s osobou, ktorá bola v priebehu nasledujúcich 2 dní pozitívne testovaná na COVID-19 alebo mala nariadenú izoláciu, nie ste povinný ísť do karantény ani sa testovať.

Test však môžete podstúpiť dobrovoľne na 5. deň od kontaktu. Približne týždeň priebežne sledujte svoj zdravotný stav a prípadný výskyt príznakov ochorenia. Preventívne, pre istotu, tiež minimalizujte kontakt s ostatným ľuďmi a noste respirátor.

Zaočkované osoby a osoby, ktoré prekonali COVID-19 musia podstúpiť karanténu v prípade, ak sa u nich ako u úzkych kontaktov s pozitívnou osobou vyskytne čo i len jeden z klinických príznakov ochorenia (zvýšená telesná teplota nad 37°C, kašeľ, únava, dýchavičnosť, strata chuti alebo strata čuchu).

Postup v prípade spoločnej domácnosti s pozitívnym

V prípade stáleho kontaktu s pozitívnou osobou (žijú v spoločnej domácnosti) sa za posledný deň kontaktu považuje:
a) ak sa u osoby pozitívnej na ochorenie vyskytol akýkoľvek z klinických príznakov ochorenia, 5. deň od výskytu klinických príznakov ochorenia osoby pozitívnej na ochorenie,
b) ak sa u osoby pozitívnej na ochorenie nevyskytol žiadny z klinických príznakov ochorenia, 5. deň od odberu vzorky biologického materiálu na účely testu u osoby žijúcej s osobou pozitívnou na ochorenie v spoločnej domácnosti.

ÚVZ SR pripomína: Ako
Galéria fotiek (4)
Zdroj: ÚVZ SR

V praxi to znamená, že:
• ak žijete v spoločnej domácnosti s osobou pozitívnou na COVID-19, testovanie môžete podstúpiť na 10. deň od prvého výskytu príznakov u pozitívneho,
• alebo na 10. deň od jej pozitívneho výsledku testu ak bola pozitívna osoba vo vašej domácnosti bez príznakov.

Ak sami máte príznaky typické pre COVID-19, nečakajte, testovanie môžete podstúpiť okamžite. Školy a žiaci postupujú podľa pravidiel stanovených v Školskom semafore. V prípade, že člen spoločnej domácnosti bol v úzkom kontakte s pozitívnou osobou, nie je nutné, aby ostatní  členovia domácnosti ako „kontakty kontaktu“ ihneď podstúpili karanténu.

Je však nevyhnutné dbať na prísne hygienické pravidlá a minimalizovať kontakt s inými ľuďmi. Ak bude mať člen spoločnej domácnosti pozitívny výsledok, zostávajú v karanténe všetci členovia spoločnej domácnosti.

Povinnosti počas domácej izolácie:

• dodržiavať izoláciu a zdržiavať sa počas nej iba v mieste izolácie,
• zamedziť fyzickému kontaktu s inými osobami,
• dodržiavať prísnu hygienu rúk a nosenie rúšok/respirátora,
• dodržiavať zákaz stretávania sa s inými osobami, okrem osôb, ktoré spolu s ňou bývajú v mieste izolácie,
• ak izolovaný potrebuje bezodkladnú zdravotnú starostlivosť, je povinný záchranárov či zdravotníkov informovať, že sa nachádza v izolácii,
• denne sledovať svoj zdravotný stav, predovšetkým výskyt klinických príznakov ochorenia a v prípade výskytu akéhokoľvek z klinických príznakov ochorenia bezodkladne kontaktovať svojho všeobecného lekára,
• o pozitívnom výsledku testu bezodkladne informovať (telefonicky, e-mailom či SMS) svojho všeobecného lekára,
• !bezodkladne po tom, čo bol osobe oznámený pozitívny výsledok testu, oznámiť túto skutočnosť všetkým osobám, s ktorými bola v úzkom kontakte v období od dvoch dní predchádzajúcich dňu odberu vzorky na účely testu, respektíve dva dni pred objavením sa príznakov typických pre ochorenie COVID-19.

Ak všetky úzke kontakty obratom upozorníte na pozitívny výsledok Vášho testu, značne tým pomáhate znižovať riziko, že sa od nich nakazia ďalší. Čím skôr sa úzke kontakty dozvedia, že boli v kontakte s pozitívne testovanou osobou, tým rýchlejšie vedia zareagovať – začať izoláciu, prihlásiť sa na testovanie a dôsledne sa vyhýbať situáciám, ktoré zvyšujú riziko nákazy ďalších ľudí.

Za úzky kontakt sa považuje kontakt s osobou pozitívnou na ochorenie ak pri tomto kontakte:
1. boli osoby v priamom fyzickom kontakte, 
2. osoby od seba boli vzdialené menej ako 2 metre dlhšie ako 15 minút, 
3. osoby boli v interiéri, resp. v uzatvorenom priestore dlhšie ako 15 minút, 
4. osoby cestovali spoločne dopravným prostriedkom dlhšie ako 15 minút, 
5. osoby nemali prekryté horné dýchacie cesty a osoba pozitívna na ochorenie kašľala alebo inak šírila infekčné výlučky.

Upozorňujeme, že COVID preukaz EÚ, ktorý osvedčuje prekonanie ochorenia, je vydávaný len na základe výsledku PCR testu.

ÚVZ SR pripomína: Ako postupovať v jednotlivých situáciách? Toto sú pravidlá domácej izolácie

Viac o téme:
AUTOR: © Zoznam/AMaj/VIDEO: Facebook/Eduard Heger - predseda vlády SR Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Najčítanejšie články