Sobota13. apríl 2024, meniny má Aleš, zajtra Justín, Justína

Obrovský protest v Bratislave: VIDEO Študenti vyšli do ulíc, kritika vysokoškolského zákona

Zodpovedný protest za slobodné univerzity v Bratislave Zobraziť galériu (3)
Zodpovedný protest za slobodné univerzity v Bratislave (Zdroj: TASR/Jaroslav Novák)

BRATISLAVA - Študenti, akademická obec, ale aj verejnosť vyjadrili Zodpovedným protestom za slobodné univerzity v utorok v Bratislave svoj nesúhlas s novelou zákona o vysokých školách. Návrh úprav vysokoškolskej legislatívy z dielne Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR považujú za nekoncepčný, legislatívno-technicky nekonzistentný, hovoria aj o politizácii či ohrození akademických slobôd. Rektor Univerzity Komenského (UK) v Bratislave Marek Števček uviedol, že sa ešte nikomu nepodarilo takto zjednotiť akademickú obec tak, ako súčasnému vedeniu rezortu školstva.

Študenti a akademická obec vyšli do ulíc: Protestujú proti vysokoškolskému zákonu (Zdroj: TASR/Pavol Zachar)

Viac ako tisíc protestujúcich vyjadrilo nespokojnosť s novelu zákona, ku ktorej sa v piatok (12. 11.) skončilo medzirezortné pripomienkové konanie (MPK). Na transparentoch bolo vidieť slogany, ako "vaša novela nestojí za veľa" či "áno reforme, nie politizácii". Zodpovedný protest za slobodné univerzity sa začal pred Univerzitou Komenského (UK) na Šafárikovom námestí, následne sa účastníci v rukách so žltými balónmi a žltými respirátormi presunuli na Námestie slobody.

Ministerstvo školstva nekomunikuje s tými, koho sa novela týka

"Študentská rada vysokých škôl (ŠRVŠ) stále vidí obrovský priestor na politizáciu v rámci predloženej novely. Vidíme tam veľmi veľa problémov a keď ich neodstránime, tak si bude môcť úradujúci minister školstva robiť s vysokými školami, čo chce," povedal predseda ŠRVŠ Filip Šuran. Poukázal na to, že novela vysokoškolského zákona nerieši odlev študentov. Predseda Rady vysokých škôl Martin Putala povedal, že základným problémom je, že ministerstvo nevníma podnety z akademickej obce a vôbec nekomunikuje s tými, koho sa má novela týkať.

Zodpovedný protest za slobodné
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: TASR/Jaroslav Novák)

Prezident Slovenskej rektorskej konferencie (SRK) Rudolf Kropil povedal, že sú za dobré reformy školstva. Tvrdí, že je potrebné zvýšiť kvalitu vzdelávania, je viac potrebné uplatňovať európske a svetové poznatky do výučby. Rektor UK poznamenal, že sa uvidí, ako sa ministerstvo školstva postaví k vyhodnocovaniu pripomienok. "Ja som apeloval na vedenie ministerstva, aby sa zachovalo slušne a pozvalo na rozporové konanie každého, kto vzniesol pripomienku. Ak zákon nestiahnu, tak záleží od toho, ako sa postavia k pripomienkam," povedal s tým, že väčšina pripomienok sa týka práve stiahnutia návrhu novely zákona. Dodal, že ak sú také vážne výhrady, tak niekde je chyba a podľa neho je to na strane predkladateľa. Verí, že ich aj tento protest podnieti k tomu, aby vyvodili sebareflexiu. "Môj osobný dojem je, že protestné akcie budú nejakým spôsobom pokračovať. Veríme však v slušný a kultivovaný dialóg," povedal Števček. Ak ich požiadavky nebudú vyslyšané, tak sa akademická obec bude radiť, ako postupovať ďalej.  

Najzásadnejšie výhrady proti predloženému návrhu novely smerujú k viacerým porušeniam akademických slobôd. Týkajú sa voľby rektora, druhá výhrada smeruje k postaveniu dekana. Nesúhlas je aj proti navrhovanému okliešteniu kompetencií akademického senátu. Univerzity nesúhlasia aj s oddelením procesov akreditácie habilitačného a inauguračného konania. UK nesúhlasí ani s odčerpávaním finančných prostriedkov pre verejné vysoké školy v prospech súkromných vysokých škôl. V tejto súvislosti vznikla aj petícia Za zachovanie akademickej samosprávy na vysokých školách, ktorú doposiaľ podpísalo takmer 17.000 ľudí.

Zodpovedný protest za slobodné
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: TASR/Jaroslav Novák )

Ministerstvo školstva novelu neplánuje stiahnuť

Novelu zákona o vysokých školách neplánuje ministerstvo školstva stiahnuť. Počas utorkového rokovania vlády to povedal štátny tajomník rezortu Ľudovít Paulis. Výzvy na stiahnutie novely, keď sa celá diskusia podľa ministra školstva Branislava Gröhlinga (SaS) točí okolo voľby rektora a správy jednotlivých vysokých škôl, mu prídu neseriózne k mladým ľuďom, ktorí odchádzajú zo Slovenska do zahraničia.

Protesty študentov sú dôsledkom nedorozumenia

Protesty študentov sú dôsledkom nedorozumenia, uviedol to na margo utorkového protestného pochodu ulicami Bratislavy predseda vlády Eduard Heger (OĽANO) na sociálnej sieti. S organizátormi protestov sa chce stretnúť.

Premiér tvrdí, že úlohou reformy vysokých škôl nie je zasiahnuť do ich autonómnosti. "Práve, naopak, má priniesť kvalitnejšie a otvorenejšie akademické prostredie. Reforma sa musí uskutočniť, ak chceme, aby bolo Slovensko úspešnou krajinou s výkonnou ekonomikou a kvalitnými verejnými službami," povedal premiér. Okrem toho tiež z dôvodov, aby si každý občan našiel priestor pre sebarealizáciu a spokojný život a aby sa aspoň jedna slovenská vysoká škola umiestnila medzi top 500 vysokými školami sveta v renomovaných akademických rebríčkoch.

"Reforma riadenia vysokých škôl podporuje akademické slobody smerom ku kvalitnému výskumu, tvorivej činnosti a dosiahnutiu merateľných výsledkov, a to najlepšie v medzinárodnom kontexte. Je hlbokým nedorozumením tvrdiť opak," poznamenal Heger. Ako dodal, rád sa s organizátormi protestu osobne stretne, aby si mohli spoločne vyjasniť všetky otvorené otázky a obavy. "Verím, že nám všetkým, či už vláde alebo predstaviteľom vysokých škôl a študentom, ide v konečnom dôsledku o ten istý výsledok. Moderné školstvo, v ktorom sa rozvíjajú talenty a zručnosti," uzavrel.

Viac o téme: ProtestŠkolstvoŠtudentiUniverzityBratislavaUniverzita Komenského
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu