Piatok, 22. október 2021. Meniny má Sergej, zajtra Alojzia.

Chystá sa zmena v slovenských obchodoch, má ukončiť obmedzovanie ponuky potravín spotrebiteľom

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
25.09.2021 22:10

BRATISLAVA - Výrobcovia a dovozcovia potravín zastúpení v Slovenskom združení pre značkové výrobky (SZZV) vítajú a podporujú návrh novely zákona o potravinách, ktorý predkladá Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR na schválenie vláde a následne Národnej rade SR.


Minister Vlčan o zásadných riešeniach nevyhnutných pri transformácii PPA 

(archívne video)

Ako uviedol výkonný riaditeľ SZZV Ľubomír Tuchscher, parlament tak bude môcť zosúladiť slovenskú legislatívu s právom EÚ a ukončiť obmedzovanie ponuky potravín slovenským spotrebiteľom. Navrhované zrušenie povinného zastúpenia domácich produktov v propagačných materiáloch podľa neho vytvorí rovnaké pravidlá pre všetkých a zabezpečí aj viac možností voľby pre spotrebiteľov. Poznamenal, že MPRV naplnilo stanoviská strán OĽANO a SaS, ktoré v máji 2019 podali podnet na preskúmanie súladu tohto zákona s ústavou, ako aj tzv. infringement Európskej komisie z júla 2020 voči tejto regulácii. 

Nastavovanie akýchkoľvek limitov pre národný trh podľa Tuchschera škodí zvyšovaniu kapacít slovenského potravinárstva, ktorého rast je závislý od možností exportu. Paradoxne existujúca regulácia prispieva k budovaniu virtuálnych baliarní potravín bez vytvárania skutočnej pridanej hodnoty, ktorým je v snahe umelého dosahovania vyššieho podielu domácich potravín umelo pridávaná nálepka slovenského výrobku.

Chystá sa zmena v
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Upozornil, že pokiaľ má Slovensko záujem o čerpanie benefitov z členstva v jednotnej Európe, nemôže si zo svojich záväzkov vyberať podľa svojich predstáv. Práve funkčný jednotný trh s potravinami počas obmedzení na hraniciach v čase pandémie znamenal, že Slovensko nemuselo čeliť významným výpadkom dodávok, čo je jedna z kľúčových výhod členstva SR v EÚ. V nekrízovom období jednotný trh praje aj slovenským potravinárom exportujúcim na európsky trh bez bariér a s potenciálne vyššou pridanou hodnotou.

Zdôraznil, že SZZV podporuje také nástroje na podporu slovenského potravinárstva, ktoré budú férové pre všetkých. SZZV zastupuje spoločnosti s viac ako 8000 zamestnancami na Slovensku s celkovým obratom viac ako poldruha miliardy eur, ktorých hodnota exportu finálnych potravín presahuje štvrť miliardy eur.


Galéria

Ilustračné foto

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
VIDEO: Topky/Vlado Anjel

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články