Piatok, 22. október 2021. Meniny má Sergej, zajtra Alojzia.

PRIESKUM o tom, prečo sa Slováci nechali zaočkovať: Tieto dva dôvody u nich jasne vyhrali

Očkovanie na Slovensku
Očkovanie na Slovensku
Zdroj: TASR - Lukáš Mužla
25.09.2021 22:08

BRATISLAVA - Odborníci sa zhodujú v tom, že očkovanie je zatiaľ stále najúčinnejší spôsob, ako zabrániť šíreniu ochorenia COVID-19. V tejto súvislosti vykonala agentúra AKO prieskum o tom, prečo sa dávajú ľudia očkovať proti koronavírusu. Z výsledkov jasne vyplýva, že ním chcú chrániť najmä svojich blízkych.


Prieskum o očkovaní a opatreniach proti Covidu: Očkovanie - téma, ktoré rozdeľuje spoločnosť

Agentúra AKO realizovala prieskum pre Iniciatívu za dobré vzťahy. Vyplynulo z neho, že ľudia sa nechávajú zaočkovať proti novému koronavírusu najmä z dôvodu ochrany zdravia svojich blízkych a okolia, čo deklarovala presne polovica opýtaných. O niečo menej (46,3 percenta) sa dalo zaočkovať pre ochranu vlastného zdravia. Tretím najčastejším dôvodom bolo tvrdenie, že respondenti nepotrebovali vakcínu, ale nechceli byť obmedzovaní opatreniami (17,4 percenta). 

PRIESKUM o tom, prečo
Zdroj: Agentúra AKO

Viac ako 15 percent opýtaných sa nechalo zaočkovať z dôvodu, že chceli prispieť k celospoločenskému riešeniu pandémie. Viac ako deväť percent sa spoľahlo na odporúčanie autorít, ako sú lekári či vedci. Na opačnom konci spektra sa ocitli napríklad ľudia, ktorí absolvovali vakcináciu kvôli z dôvodu finančnej motivácie či úmrtia blízkeho. 

PRIESKUM o tom, prečo
Zdroj: Getty Images

Prieskum sa realizoval v dňoch 6. až 13. septembra formou telefonického dopytovania na vzorke tisíc respondentov. Cieľom prieskumu bolo získať aj informácie o motívoch očkovaných ľudí, keďže doteraz bola skúmaná najmä motivácia nezaočkovaných.  


Galéria

Očkovanie na Slovensku

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/np
ZDROJ: TASR
VIDEO: Topky/Ján Zemiar

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články