Piatok, 22. október 2021. Meniny má Sergej, zajtra Alojzia.

Čaputová na letisku so slzami v očiach: FOTO V najhoršej chvíli života ju utešoval sám pápež!

Prezidentka počas rozlúčky so Svätým Otcom
Prezidentka počas rozlúčky so Svätým Otcom
Zdroj: TASR - Jaroslav Novák, reprofoto RTVS
16.09.2021 10:58

BRATISLAVA - Bolesť a žiaľ. Z prevažnej väčšiny len takéto pocity musela prezidentka Zuzana Čaputová počas stredajšieho odchodu pápeža cítiť. Nielen že odchádzal Svätý Otec František, ale z jej srdca a života odišiel najväčší mužský vzor, akého mala. Jej otec Štefan Strapák bojoval s ťažkou chorobou a počas spomínanej stredy zomrel. Čaputová tak musela niesť ťažký kríž smútku priamo počas rozlúčkového ceremoniálu. Z jej očí sa dal jasne vyčítať bezhraničný smútok. Ľudia však v danej chvíli o ničom netušili.


Diváci, ktorí včera sledovali prenos z rozlúčkového ceremoniálu na bratislavskom letisku sa tiež pozastavili nad tým, že prezidentka pôsobila mimoriadne smutným dojmom a navyše prišla v čiernych šatách. "Pôsobila tam veľmi smutne, teraz už rozumiem prečo," takéto a podobné komentáre sa neskôr začali objavovať pod viacerými včerajšími správami. V čase živého vysielania odchodu pápeža sa totiž o ničom takom ako je smrť otca prezidentky nevedelo. Neskôr sa táto informácia začala šíriť, až ju nakoniec potvrdil aj sám Prezidentský palác.

"Kancelária prezidenta SR s hlbokým zármutkom oznamuje, že po dlhej a ťažkej chorobe zomrel dnes, doma a v pokoji, vo veku 79 rokov, otec prezidentky SR Zuzany Čaputovej, pán Štefan Strapák," spresnil Strižinec.


MIMORIADNE Smutná správa! Vo veku 79 rokov zomrel otec prezidentky Čaputovej


Hlava štátu sa musela z hľadiska emócii poriadne držať

Čaputová sa na ceremóniu dostavila v obrovskom smutku a čiernych šatách. V istej minúte vysielania bol na ňu dokonca detailný záber, ktorý moderátor RTVS komentoval slovami: "Vidíme dokonca aj dojatie v očiach prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej". Na tú však nedoľahli emócie z odchodu Svätého Otca ale z odchodu jej vlastného otca.

Prezidentka Čaputová na letisku
Zdroj: reprofoto RTVS

Kývala pápežovi, no v duchu myslela na už nebohého otca

Čaputová sa ešte neskôr svojim priaznivcom prihovorila opäť. Jej slová chytia za srdce určite každého. "Dnes som sa rozlúčila na letisku so Svätým Otcom. V duchu som ale so slzami kývala aj tomu svojmu. V pondelok ešte vnímal, keď som mu povedala, že mu pápež požehnal. Odišiel v pokoji, doma, v starostlivosti rodiny. Ďakujem za všetko, Oci. V mene celej rodiny ďakujem za všetku prejavenú sústrasť," rozlúčila sa aj takto verejne s vlastným otcom Čaputová.

Zo záberov spred lietadla nižšie to dokonca vyzeralo tak, že Čaputovej dodával silu na zvládnutie tejto situácie aj sám pápež František. 

Prezidentka Čaputová na letisku
Zdroj: SITA/Jana Birošová

Prezidentka Čaputová na letisku
Zdroj: SITA/Jana Birošová

Ešte pred troma rokmi jej dal nádej pri boji s chorobou

Prezidentka ešte pred samotnými voľbami v roku 2019 predstavila verejnosti v statuse svojho otca Štefana Strapáka na archívnej fotografii, kde mu želala všetko najlepšie k meninám. Už vtedy ale Čaputová prezradila, že jej otec začal bojovať s vážnou chorobou, no polepšilo sa mu. "Napokon došlo v jeho zdraví k obratu, z fatálneho je jeho stav teraz nepochopiteľne „vynikajúci“, ako povedal primár. Bol to zázrak? Možno áno, no tento zázrak umožnil otec, pretože on to nikdy nevzdal," písala ešte v roku 2018 Čaputová.


Galéria

Prezidentka počas rozlúčky so

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/red
VIDEO: Topky/Maarty

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články