Sobota, 25. september 2021. Meniny má Vladislav, zajtra Edita.

Rázne rozhodnutie: Slovensko sa nezúčastní na Durbanskej konferencii o rasizme

Ivan Korčok
Ivan Korčok
Zdroj: Topky/Ján Zemiar
14.09.2021 18:05

BRATISLAVA - Slovenská republika sa nezúčastní na Durbanskej konferencii o rasizme. Potvrdilo to Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR. Dôvodom sú obavy z antisemitských vyjadrení, ktoré v minulosti na tomto podujatí zazneli.


"Tohtoročné podujatie je aj pripomenutím 20. výročia prvého durbanského zasadnutia. Tým deklaruje kontinuitu procesu, ktorý symbolizuje antiizraelský a antisemitský sentiment a vytvára platformu pre nenávistné prejavy a jednostranné odsudzovanie Izraela. Slovenská republika sa preto na Durbanskej konferencii nezúčastní. SR bude pokračovať vo svojej dlhodobej politike odmietania všetkých foriem diskriminácie a antisemitizmu," reagoval slovenský rezort diplomacie na otázku.

Nezúčastniť sa na podujatí vyzvala vládu SR ešte minulý týždeň Aliancia pre Izrael (API). Ide o združenie, ktoré sa snaží podporiť aktivity vedúce k prehĺbeniu spojenectva Slovenska s Izraelom. Jej činnosť vychádza aj z potreby vymedzenia sa voči snahám relativizovať holokaust. Podľa nej bolo toto fórum v minulosti zneužité na hlásanie otvoreného antisionizmu.

"Slovensko by sa odmietnutím svojej účasti pridalo do zoznamu takých štátov západného sveta, ako je USA, Nemecko, Francúzsko, Veľká Británia, Kanada, ale aj susedné Česko, Maďarsko a Rakúsko," uviedla API v tlačovej správe.

Na podujatí sa nezúčastní ani Francúzsko. Oznámil to úrad prezidenta Emmanuela Macrona a ako dôvod tiež uviedol obavy z antisemitských vyjadrení, ktoré v minulosti na tomto podujatí zazneli. Podujatie sa má uskutočniť pri príležitosti 20. výročia Svetovej konferencie OSN o rasizme, rasovej diskriminácii, xenofóbii a tolerancii, ktorá sa konala v juhoafrickom meste Durban v roku 2001.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články 

Ekonomické riziká pandexitu

Aj keď všetci dúfajú, že Pandexit alebo koniec pandémie COVID-19 príde už čoskoro, ekonomické výhody nebudú nesporné. Pravdepodobný ... viac »