Štvrtok, 5. august 2021. Meniny má Hortenzia, zajtra Jozefína.

Poslankyňa Tabák skutočne nemá svoj týždeň: TANAP si ju podá pre kúpeľ v horskom potoku!

Poslankyňa Romana Tabák sa kúpala v tatranskom horskom potoku
Poslankyňa Romana Tabák sa kúpala v tatranskom horskom potoku
Zdroj: FB/Romana Tabak
22.07.2021 15:35

BRATISLAVA - Správa Tatranského národného parku (TANAP) podá pre kúpanie sa poslankyne Národnej rady (NR) SR Romany Tabák (OĽaNO) v tatranskom horskom potoku podnet na Slovenskú inšpekciu životného prostredia. Uviedla to hovorkyňa Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR Kristína Bocková.


Tabák zverejnila na sociálnej sieti fotku, ako sa kúpe v potoku na území TANAP-u, ako miesto označila Studenovodské vodopády, kde platí najprísnejší stupeň ochrany. Následne uviedla, že miesto zle označila. "Som pripravená niesť zodpovednosť, ak som urobila niečo zakázané," napísala Tabák na sociálnej sieti. Podľa vlastných slov si bola vedomá len zákazu kúpania sa v plesách. Za svoj čin sa ospravedlnila formou príbehu na sociálnej sieti Instagram.

Poslankyňa Tabák skutočne nemá
Zdroj: Instagram.com/RomanaTabak

Veria, že návštevníci dodržiavajú zákony

Bocková poukazuje na to, že akákoľvek propagácia zakázanej činnosti je nežiaduca. "Veríme však, že väčšina návštevníkov národného parku rešpektuje zákon a správa sa k prírode ohľaduplne," doplnila.

Za priestupky na úseku ochrany prírody a krajiny je podľa Bockovej možné uložiť a vyberať pokuty v blokovom konaní. Podnety môžu byť zasielané aj na inšpekciu životného prostredia. "Po prešetrení podnetu môže uložiť fyzickým osobám, podnikateľom a iným právnickým osobám sankcie v zmysle zákona o ochrane prírody," povedala hovorkyňa.

Stačí málo a kvalita ekosystému sa zmení, varujú odborníci

Zároveň pripomenula, že tatranské plesá a potoky sú citlivým ekosystémom, sú domovom mnohých drobných živočíchov, rastlín a endemitov obývajúcich len určité lokality, pri ktorých aj malé zmeny prostredia môžu viesť k ich zániku.

Do TANAP-u podľa Bockovej príde ročne približne 3,5 až štyri milióny návštevníkov. "Keby sa len štvrtina z tohto počtu okúpala v plese alebo tatranskom potoku, mohla by sa nenávratne zmeniť kvalita týchto ekosystémov," podotkla hovorkyňa. Dodala, že potoky majú rýchlejší odtok (prečistenie) prípadných nečistôt, napríklad z krémov či drogérie, takéto obmedzenie má však pre ne pri veľkom počte návštevníkov rovnaký význam.

Poslankyňa Tabák skutočne nemá svoj týždeň

Romana Tabák určite nemá svoj šťastný týždeň, veď počas neho sa už stihla strápniť druhýkrát, keď počas včerajšieho dňa zverejnila video, kde položila kvety a sviečky k smetnému košu pri hoteli Tatra v kontexte úmrtia herca Milana Lasicu. Tie chcela totiž pôvodne položiť k dverám divadla L+S, ktoré sa však nachádza až vo vnútri vestibulu hotela. 


Galéria

Poslankyňa Romana Tabák sa

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
VIDEO: Instagram.com/RomanaTabak

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články