Štvrtok, 29. júl 2021. Meniny má Marta, zajtra Libuša.

Státisíce vakcín SPUTNIK V opustí Slovensko: Sulík hovorí o blamáži! Hlas chce odvolať Matoviča

Richard Sulík a Richard Raši
Richard Sulík a Richard Raši
Zdroj: Topky - Vlado Anjel, TASR - Martin Baumann
23.06.2021 18:00

BRATISLAVA - Vakcínu, ktorá vyvolala na Slovensku rozruch a kvôli ktorej sa vláda ocitla v kríze, predáme alebo darujeme. Pôjde o 160-tisíc dávok ruskej vakcíny Sputnik V. Záujem prejavili predovšetkým krajiny západného Balkánu. Celá situácia okolo Sputnika je podľa Richarda Sulíka blamáž. SaS však považuje toto riešenie za rozumné.


Navrhnuté riešenie považuje za rozumné aj strana SaS, ktorá nákup neregistrovanej ruskej vakcíny kritizovala. Líder liberálov a minister hospodárstva SR Richard Sulík po rokovaní vlády potvrdil, že za návrh zahlasovali všetci traja ministri za SaS.


KORONAVÍRUS Matovič po blamáži so Sputnikom opäť zasahuje: Kontakt na Argentínu som poskytol ja!


Jedna veľká blamáž

"Niekoľkokrát som sa vyjadroval, že nákup a manažment nákupu ruskej vakcíny bola jedna veľká blamáž, ale musíme sa pozerať dopredu a rozhodnúť, čo urobiť s vakcínou pred exspiráciou. Preto sme aj za návrh na predaj, prípadne darovanie, zahlasovali," uviedol.

Lepšie predať, ako darovať, povedal premiér

Premiér Eduard Heger uviedol, že v tom čase sa rozhodovalo na základe nejakých okolností. "Tie sa zmenili. Reagujeme promtne, aby sme štát uchránili od škôd," reagoval Heger na predaj a darovanie vakcíny Sputnik. Sputnik V je podľa neho lepšie predať, ako darovať. "Nebojím sa ani, keby sme nejakú časť darovali v rámci solidarity," dodal. Premiér nechce odpovedať, či ponesie niekto zodpovednosť za to, ak sa predaj Sputnika nepodarí. 

Darujeme aj iné vakcíny

Minister zahraničných vecí Ivan Korčok po rokovaní vlády povedal, že sa vyhodnotila vlastná potreba, koľko ruských vakcín potrebujeme. "Ak ministerstvo zdravotníctva skonštatuje, že vakcín máme nadbytok, v tom prípade sa rozhodneme pomôcť aj ostatným," vysvetlil. Ako doplnil, ak bude prijaté rozhodnutie, že vakcín máme na Slovensku prebytok, potom sa rozhodne, do ktorých krajín pôjdu. "Primárne sú to krajiny západného Balkánu a Ukrajina," povedal.

Šéf slovenskej diplomacie na otázku, či prebytočné ruské vakcíny predáme alebo darujeme, uviedol, že "ak máte partnera, ktorý má záujem ich odkúpiť", tak je to, samozrejme, preferované. Ak s vakcínami nemáme podľa Korčoka čo urobiť, tak by sme mali podporiť ich darovanie radšej, ako keby mali exspirovať.

Poslanci Hlasu chcú odvolávať Matoviča

Poslanci parlamentu pôsobiaci v mimoparlamentnej strane Hlas-SD začínajú zbierať podpisy na iniciovanie mimoriadnej schôdze, na ktorej chcú odvolávať ministra financií Igora Matoviča. Dôvodom sú podľa nezaradeného poslanca Richarda Rašiho okolnosti využitia ruskej vakcíny Sputnik V. Raši hovorí o "blamáži", pretože ak sa nepodarí predať zvyšné vakcíny, vznikne podľa neho Slovensku škoda vo výške takmer 20 miliónov dolárov.

Tlačová konferencia strany Hlas
Zdroj: Topky/Maarty

Matovičovi tiež poslanci vyčítajú, že ešte nie je predložený odškodňovací zákon či daňovo-odvodová reforma. Raši poukázal na to, že ruská vakcína bola dovezená na Slovensko v čase, keď sme mali nedostatok vakcín. "Matovič vtedy tvrdil, že chce Sputnikom zaočkovať pol milióna Slovákov, a preto jeho minister Krajčí objednal dva milióny dávok vakcíny," skonštatoval Raši, pričom skritizoval neskoré spustenie očkovania touto vakcínou.

Problémom je aj zmluva

Pripomenul tiež problém v súvislosti so zverejnením zmluvy o dodávkach Sputnika V. "Zo zmluvy sme sa dozvedeli, že nás bude celá táto Matovičova akcia stáť takmer 20 miliónov dolárov. A dozvedeli sme sa, že za tieto vakcíny budeme musieť zaplatiť bez ohľadu na to, či ich vezmeme alebo nie," vyhlásil Raši a pripomenul, že dodnes sme nevideli dodatok k zmluve, ktorý by hovoril o niečom inom. "Bol by som veľmi prekvapený, keby sa ich podarilo predať za sumu, za ktorú sme ich nakúpili," dodal.

Státisíce vakcín SPUTNIK V
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

Poslanec Erik Tomáš pripomenul, že s Matovičom je spojený celý rad prešľapov, spomenul napríklad plošné testovanie, ktoré označoval za atómovú zbraň. Dodal, že podať návrh na odvolanie Matoviča ho v zákulisí vyzývali aj niektorí koaliční poslanci. "Igor Matovič nie je schopný pracovať v akejkoľvek funkcii vo vláde SR," doplnil Raši. Zmluvu o nákupe vakcín Sputnik V zverejnili koncom apríla. Uzavretá bola na 19 900 000 amerických dolárov bez DPH. Slovensko si objednalo dva milióny vakcín Sputnik V. Nákup vyvolal pnutie vo vládnej koalícii, ktoré vyústilo do rekonštrukcie kabinetu.

Slovensko predá alebo daruje 160-tisíc vakcín Sputnika V

Do utorka (22. 6.) využilo možnosť prihlásiť sa na očkovanie touto neregistrovanou vakcínou na Slovensku 14 214 ľudí. Zaočkovať sa ňou doposiaľ dalo 8004 osôb. O návrhu predaja a darovania vakcíny Sputnik V formou bilaterálných dohôd s tretími krajinami rozhodla v stredu na svojom zasadnutí vláda SR.

"Vzhľadom na stále pretrvávajúcu vážnosť epidemiologickej situácie a potrebu vzájomnej kooperácie medzi krajinami s cieľom spomalenia šírenia ochorenia COVID-19 navrhujeme darovať určitý počet vakcín Sputnik V krajinám západného Balkánu v rámci materiálnej pomoci. Zároveň navrhujeme ponúknuť v nadväznosti na záujem tretích krajín ďalšie vakcíny na predaj, a tak prispieť k dosiahnutiu spoločného cieľa - zníženia dôsledkov pandémie," uvádza sa v schválenom materiáli.

Záujem o kúpu vakcíny Sputnik V prejavila Argentína. Záujem o darovanie vakcíny má Bosna a Hercegovina, ďalej Severné Macedónsko či Albánsko. Záujem o kúpu alebo darovanie vakcín v podobe medzištátnej zmluvy prejavila aj Čierna Hora.   


Galéria

Ivan Korčok a Richard Richard Sulík a Richard Tlačová konferencia strany Hlas

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/AMaj ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články