Sobota, 24. júl 2021. Meniny má Vladimír, zajtra Jakub.

KORONAVÍRUS Je čas presviedčať nezaočkovaných: Ministerstvo zvažuje odmeny, šušká sa aj o finančnom prilepšení!

Budú nezaočkovancov finančne presviedčať na vakcínu?
Budú nezaočkovancov finančne presviedčať na vakcínu?
Zdroj: TASR - Jakub Kotian, Gettyimages.com
17.06.2021 10:12

BRATISLAVA - Situácia sa dramatizuje a čím dlhšie váhame, tým je pandémia silnejšia. Je to aj pre nové mutácie koronavírusu, ktoré vznikajú a ich vznik urýchľujú aj ľudia, ktorí nad očkovaním príliš váhajú. O novom indickom (delta) variante sme počuli už aj zo zahraničia. Aj u nás je ešte veľa ľudí, ktorí sa nechcú zaočkovať vôbec, a tak ministerstvo uvažuje nad "zlepšovákom" po vzore iných krajín.


Téme sa v reportáži venovala TV Markíza. Včerajšie rokovanie vlády pritom nemalo byť len tak hocijaké a malo sa hovoriť o finančnej motivácii, ktorá presvedčí ľudí, aby sa dali zaočkovať. V Indonézii sa napríklad týmto štýlom po každom vpichu ľuďom pridelí jedno živé kurča, čo má ľuďom dožičiť motiváciu sa zaočkovať.

KORONAVÍRUS Je čas presviedčať
Zdroj: Getty Images
 

Z predbežných dát je zrejmé, že k potrebným 70 percentám zaočkovanosti máme ešte dlhú cestu, keďže plne zaočkovaných je len vyše 20 percent obyvateľstva.

(vľavo je aktuálny stlpec, vpravo minulotýždňový)

KORONAVÍRUS Je čas presviedčať
Zdroj: MZ SR

Aj my musíme rozmýšľať nad motiváciou

"Bola tu diskusia o hmotnom odmenení. Takže je možné, že dôjde k nejakej forme finančného príspevku alebo lotérie pre zaočkovaných," priznal Lengvarský včera po vláde. 

"Vidíme, že s pandémiou sme ešte neskončili. Zaočkovanosť musí stúpnuť na výrazne vyššie čísla," dodal aj premiér Eduard Heger. Ten dodal, že vláda si nerobila prieskum ohľadom nejakého hmotného odmeňovania za očkovanie.

Pre všetkých tých, čo sa už pichli alebo len ako lotéria?

Viacerí protestujúci proti očkovaniu v ankete pre televíziu pritom uviedli, že ani finančná hotovosť pre nich nemusí byť dostatočne silná motivácia. Nič však ešte nie je dané napevno a jasný má byť len zámer - motivovať. Podľa premiéra je na stole viacero variantov. "Sú dve možnosti. Buď to bude plošné odmenenie pre všetkých tých, čo sa dali zaočkovať alebo to bude nejaká forma lotérie," zopakoval Lengvarský.

"Treba to dobre nastaviť. V tejto súvislosti sa rozprávame aj s pánom premiérom, a rovnako s ľuďmi z ministerstva spravodlivosti a hľadáme ústavnoprávny rozmer ako to urobiť," povedala ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí).


Galéria

Budú nezaočkovancov finančne presviedčať

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/msz
VIDEO: Topky/Vlado Anjel

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články