Pondelok, 14. jún 2021. Meniny má Vasil, zajtra Vít.

Dnes si v 30 obciach volia starostu či poslancov: Platia protipandemické opatrenia

Doplňujúce voľby do orgánov samosprávy obcí na Slovensku
Doplňujúce voľby do orgánov samosprávy obcí na Slovensku
Zdroj: TASR - Radovan Stoklasa
15.05.2021 07:06

BRATISLAVA - V sobotu si v 30 obciach volia starostu či poslancov. Doplňujúce voľby do orgánov samosprávy obcí sprevádzajú protiepidemické opatrenia. Volebné miestnosti sú otvorené do 22.00 h.


Voliči, ktorým je nariadená domáca izolácia, nemôžu voliť osobne ani prostredníctvom prenosnej volebnej schránky. Majú podľa Ministerstva vnútra (MV) SR prekážku práva voliť spočívajúcu v obmedzení osobnej slobody z dôvodov ochrany verejného zdravia. Regionálne úrady verejného zdravotníctva majú podľa usmernenia Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) obciam poskytnúť údaje o týchto osobách, aby mohli prekážku uviesť v zozname voličov.

Rezort vnútra informuje, že osoby, ktoré sa zo závažných, najmä zdravotných dôvodov nemôžu dostaviť do volebnej miestnosti, môžu požiadať okrskovú volebnú komisiu o hlasovanie do prenosnej volebnej schránky.

Okrskové volebné komisie a okresné volebné komisie boli rezortom vnútra usmernené o povinnosti dodržiavať platné všeobecne známe protiepidemické opatrenia. Starostu si budú voliť v obciach Malinovo (okres Senec), Muľa, Nová Ves (obe Veľký Krtíš), Nandraž (Revúca), Horný Lieskov (Považská Bystrica), Príbovce (Martin), Konrádovce (Rimavská Sobota), Nemcovce (Bardejov) a v obci Nemcovce (Prešov).

Poslanca alebo poslancov si majú voliči vyberať v obciach Vištuk (okres Pezinok), Bajka, Dolná Seč, Jesenské, Tehla (všetky Levice), Čifáre (Nitra), Čičmany (Žilina), Podbrezová (Brezno), Rokytovce (Medzilaborce), Brežany, Šarišská Poruba (obe Prešov), Hanigovce (Sabinov), Sulín (Stará Ľubovňa), Miroľa (Svidník), Sasinkovo (Hlohovec), Nitrica (Prievidza), Ludanice (Topoľčany), Prosiek, Veterná Poruba (obe Liptovský Mikuláš), Kožuchovce (Stropkov) a v obci Gemerská Poloma (Rožňava).

Doplňujúce voľby sa vyhlasujú v prípade, ak sa v niektorej obci nekonali, alebo ak zanikol mandát poslanca či starostu bez náhradníka. Zákon tiež stanovuje, že voľby sa zopakujú, ak ich vyhlásil Ústavný súd SR za neplatné.

Dnes si v 30
Zdroj: TASR - Radovan Stoklasa

Obyvatelia Sasinkova si v doplňujúcich voľbách volia nového poslanca

V Trnavskom kraji sa v sobotu konajú doplňujúce voľby v Sasinkove v Hlohovskom okrese. O jedno uvoľnené miesto v obecnom zastupiteľstve sa tam uchádza jediný kandidát. Ako informoval obecný úrad, je ním 42-ročný Tomáš Jamrich, ktorý kandiduje za stranu Smer-SD.

Doplňujúce voľby sa mali konať aj v obci Pavlice v okrese Trnava. Podľa slov Michaely Paulenovej z tlačového odboru Ministerstva vnútra (MV) SR sú však Pavlice jednou zo šiestich slovenských obcí, kde doplňujúce voľby neprebehnú, pretože sa v nich kandidáti na poslancov nenašli.

V šiestich obciach Nitrianskeho kraja sa konajú doplňujúce voľby

Obyvatelia šiestich obcí Nitrianskeho kraja si v sobotu v doplňujúcich voľbách volia nových členov obecných zastupiteľstiev. V štyroch z nich je už o novom obecnom poslancovi prakticky rozhodnuté, pretože sa tam o uvoľnené miesto uchádza iba jeden kandidát. Najviac obcí, v ktorých v sobotu idú ľudia k volebným urnám, je v okrese Levice. V obci Jesenské s 38 oprávnenými voličmi je jediným kandidátom na poslanca obecného zastupiteľstva nestraník Róbert Kling. Informovala o tom starostka obce Eva Mozoličová.

V obci Bajka v rovnakom okrese kandiduje na poslanca za stranu Hlas-SD 39-ročný strojník Péter Szelény. Doplňujúce voľby sa konajú i v obci Tehla. „O post poslanca obecného zastupiteľstva sa uchádza iba jeden kandidát, nestraníčka Mária Hajnovičová,“ informovala zapisovateľka miestnej volebnej komisie Iveta Čengerová. V obci Dolná Seč, takisto v Levickom okrese, sa o jeden uvoľnený post poslanca uchádzajú dvaja kandidáti. Voliči si budú vyberať medzi nestraníkmi, 48-ročným Jaromírom Šípošom a 37-ročným Petrom Štefkom.

Dnes si v 30
Zdroj: TASR - Radovan Stoklasa

V Okrese Nitra sa doplňujúce voľby konajú v Čifároch, kde na poslanca kandiduje iba Štefan Nagy, ktorý sa o post v obecnom zastupiteľstve uchádza za subjekt Dobrá voľba. V Ludaniciach v Topoľčianskom okrese volia obyvatelia obce dvoch poslancov. Na uvoľnené posty kandidujú štyria uchádzači. Za KDH Ivan Gerhát a Katarína Matušíková, Zuzana Gígelová za Dobrú voľbu a nestraníčka Monika Košecká.


Galéria

Doplňujúce voľby do orgánov Ilustračné foto

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články