Piatok, 18. jún 2021. Meniny má Vratislav, zajtra Alfréd.

Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik zostáva naďalej vo väzbe

Zdroj: Topky/Vlado Anjel
11.05.2021 19:07

BRATISLAVA - Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik ostáva naďalej vo väzbe. Rozhodla o tom v utorok podvečer zákonná sudkyňa Špecializovaného trestného súdu v Pezinku Pamela Záleská. Ako informovala médiá, Dušan Kováčik zostáva vo väzbe kolúznej a tzv. preventívnej. Zadržali a obvinili ho 22. októbra 2020.


"ŠTS dnes rozhodol o väzbe už obžalovaného Dušana Kováčika s tým, že rozhodol o jeho ponechaní vo väzbe a konštatoval dôvody aj kolúznej, aj preventívnej väzby. Zároveň samostatným výrokom zamietol jeho žiadosť o prepustenie z väzby na slobodu a túto mu ani jedným z ponúkaných inštitútov nenahradil. Bol nariadený aj termín hlavného pojednávania na 7. až 9. a následne na 13. až 15. júla tohto roku," priblížila zákonná sudkyňa ŠTS.

Ako informoval obhajca obvineného Erik Magál, voči rozhodnutiu sudkyne podali sťažnosť, o ktorej rozhodne Najvyšší súd SR. Neverejné zasadnutie a výsluch s Dušanom Kováčikom sa začali v utorok o 9. hodine. Dušan Kováčik po prvý raz od svojho minuloročného zadržania požiadal o prepustenie z väzby.

"Nazdávam sa, že dôvod väzby u Dušana Kováčika jednoznačne neexistuje. Podrobne sme to argumentovali v písomnej žiadosti o prepustenie z väzby. Ja naďalej trvám na tom, že tým, že sa môj klient vzdal funkcie špeciálneho prokurátora, tým, že mu bol pozastavený výkon funkcie prokurátora, toto sú skutočnosti, ktoré z môjho pohľadu jednoznačne vylučujú prítomnosť a existenciu dôvodu preventívnej väzby a zároveň aj kolúznej väzby. Takže práva prokurátora nemá v súčasnosti," zdôraznil advokát.

Podľa jeho slov vyšetrovanie bolo ukončené a boli vykonané všetky dôkazy v priebehu prípravného konania. Magál je presvedčený o tom, že ďalšie trvanie väzby teda nie je nevyhnutné, a podmienky z jeho pohľadu jednoznačne neboli splnené.

Bývalého špeciálneho prokurátora Dušana
Zdroj: TASR - Jaroslav Novák

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal na súd obžalobu na Dušana Kováčika obvineného zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a ďalších trestných činov 20. apríla. Dušana Kováčika zadržali a obvinili v októbri 2020 a stále je väzobne stíhaný. Dušan Kováčik odvtedy nepožiadal o prepustenie z väzby. Svojej funkcie špeciálneho prokurátora sa vzdal krátko po obvinení. Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka nedávno nezistil dôvody na zrušenie obvinenia Dušana Kováčika. Nevyhovel tak návrhu obvineného.

Koncom marca Dušana Kováčika obvinili v novej trestnej veci, a to z prijímania úplatku. Dušan Kováčik mal prijať úplatok vo výške 50.000 eur od podnikateľa Petra Košča. Úplatok sa týka trestnej veci bývalého riaditeľa Úradu zvláštnych policajných činností Prezídia Policajného zboru Jozefa Reháka.


Galéria

Bývalého špeciálneho prokurátora Dušana

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
VIDEO: TASR/Jaroslav Novák

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články