Nedeľa, 16. máj 2021. Meniny má Svetozár, zajtra Gizela.

Slováci to myslia s referendom vážne: VIDEO Prezidentský palác už má hárky u seba, to číslo vás prekvapí!

Prezidentka už má v rukách niekoľko stoviek tisíc petičných hárkov
Prezidentka už má v rukách niekoľko stoviek tisíc petičných hárkov
Zdroj: Topky/Ján Zemiar, Vlado Anjel
03.05.2021 12:29

BRATISLAVA - Nespokojnosť s vládnou garnitúrou počas posledného roka mimoriadne narástla. Nespokojnosť občanov využili do určitej miery opozičné strany až do tej miery, že sa rozhodli angažovať sa na zbere petičných hárkov občianskej iniciatívy referendum 2021, ktoré hovorí o zvolaní predčasný volieb, Hárky má už u seba prezidentka Zuzana Čaputová a začína sa proces overovania podpisov a tiež prezidentka môže buď zvolať referendum, alebo sa obrátiť na Ústavný súd.


Hneď po príchode predseda petičného výboru Ervín Erdélyi poznamenal, že ide čisto o občiansku iniciatívu. "Po krajine nebehá tak veľa politikov, ide o snahu občanov," pripomenul Erdélyi na tlačovom brífingu po odovzdaní podpisov. Vyše 585.000 ľudí podporilo petíciu za vyhlásenie referenda o predčasných voľbách.

Tých bolo viac ako 600-tisíc. Ide o snahu o vyhlásenie referenda o predčasných voľbách. V pondelok ich odovzdal petičný výbor v Prezidentskom paláci. Dokumenty prebral vedúci Kancelárie prezidenta SR Metod Špaček. 

Na ťahu je prezidentka

Prezidentka SR Zuzana Čaputová oznámi svoje ďalšie kroky po tom, ako sa potvrdí, že petícia splnila ústavou predpísané kritériá. Ako priblížil jej hovorca Martin Strižinec, podpisy bude overovať asi 50 zamestnancov prezidentskej kancelárie. "Prezidentka má petičné právo v hlbokej úcte, preto budeme k tomuto procesu pristupovať mimoriadne zodpovedne," deklaroval s tým, že vynaložia všetko úsilie, aby sa proces nenaťahoval.

Slováci to myslia s
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

Prezidentka by mala vyhlásiť referendum do 30 dní od odovzdania podpisov. Na vyhlásenie referenda treba aspoň 350.000 podpisov od občanov. Ak by sa prezidentka pre referendovú otázku obrátila na Ústavný súd SR, mal by do 60 dní rozhodnúť. Referendum by sa malo konať najneskôr do 90 dní od jeho vyhlásenia.

Petičný výbor zverejnil podpisové hárky v rámci referendovej iniciatívy začiatkom februára. Petíciu iniciovali opozičný Smer-SD a mimoparlamentný Hlas-SD, pridala sa k nim aj neparlamentná SNS. Strany deklarujú, že má ísť o apolitické občianske referendum. Iniciatívu podporila aj Konfederácia odborových zväzov SR.

Občanov sa chcú v referende pýtať, či súhlasia s tým, aby sa skrátilo ôsme volebné obdobie Národnej rady SR tak, aby sa parlamentné voľby vykonali do 180 dní odo dňa vyhlásenia výsledkov referenda.


Galéria

Prezidentka už má v

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/msz
ZDROJ: TASR
VIDEO: Topky/Vlado Anjel

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články