Nedeľa, 9. máj 2021. Meniny má Roland, zajtra Viktória.

Politológ Duleba otvorene: Vykázanie ruských diplomatov je politické gesto, viac vedia tajné služby

Politológ Alexander Duleba
Politológ Alexander Duleba
Zdroj: SITA
23.04.2021 07:30

BRATISLAVA - Slovenská republika prejavila solidaritu s Čechmi. Premiér Eduard Heger (OĽaNO) oznámil vyhostenie troch ruských diplomatov. Na opustenie Slovenskej republiky majú jeden týždeň. Podľa politológa Alexandra Dulebu, ktorý sa špecializuje na politiku východnej a strednej Európy, ide o politické gesto a akt solidarity. Ako bude reagovať Moskva?


Politológ Alexander Duleba sa pre Topky vyjadril, že vyhostenie treba vnímať ako politické gesto a akt solidarity. Adekvátnosť počtu však hodnotiť nechcel, ale uviedol, že nepochybuje, že vláda vychádza z informácií tajných služieb. Viac sa dozviete vo video rozhovore.

"Traja zástupcovia diplomatickej misie Ruskej federácie musia ukončiť svoje pôsobenie a opustiť územie Slovenskej republiky do siedmich dní," informoval o tom predseda vlády vo vyhlásení. Po boku premiéra stáli aj minister zahraničia Ivan Korčok (nom SaS), ale aj minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO). 

Premiér zdôraznil, že zaručenie bezpečnosti Slovenskej republiky a jej občanov je jednou zo základných funkcií štátu a zároveň predstavuje najvyššiu prioritu vlády SR: "Považujeme za veľmi dôležité urobiť všetko pre ochranu bezpečnostných záujmov, medzi ktoré patrí aj vyhodnocovanie bezpečnostných rizík vrátane dosiahnutia toho, aby cudzie diplomatické misie pôsobili na území Slovenskej republiky v súlade s našimi zákonmi a medzinárodnými dohovormi."

Politológ Duleba otvorene: Vykázanie
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

Vďaka Čechov, hnev Moskvy

Takmer okamžite po vyhlásení sa Slovenskej vláde poďakoval český premiér Andrej Babiš. "Veľmi ďakujeme. Veľmi si vážim toto obrovské gesto a postoj Slovenskej republiky," napísal Babiš na Twitteri. Český premiér na tejto sociálnej sieti tiež napísal, že hovoril s nemeckou spolkovou kancelárkou Angelou Merkelovou a informoval ju o vážnej situácii v česko-ruských vzťahoch. Zároveň ju mal požiadať o podporu. Mekrelová Babiša ubezpečila, že Nemecko stojí pevne za Českom. 

Politológ Duleba otvorene: Vykázanie
Zdroj: SITA/AP Photo/Alexander Zemlianichenko

Slovenský postoj je podľa Moskvy nepriateľský a je z neho sklamaná. Ruské ministerstvo zahraničných vecí vo svojom vyhlásení avizovalo, že "odpoveď na seba nenechá dlho čakať". Informovala o tom agentúra TASS s odvolaním sa na vyhlásenie hovorkyne ruského ministerstva zahraničných vecí Marije Zacharovovej. Podľa Zacharovovej je Moskva "hlboko sklamaná" nepriateľským konaním "Bratislavy, ktorá sa rozhodla preukázať pseudosolidaritu s Prahou v prípade vykonštruovaného prípadu" vo Vrběticiach. Avizovala, že odpoveď Ruska na kroky vlády SR "na seba nenechá dlho čakať".


Galéria

Politológ Alexander Duleba

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/Natália Jabůrková

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články