Nedeľa, 9. máj 2021. Meniny má Roland, zajtra Viktória.

VIDEO Najkratšia tlačovka v dejinách Slovenska: Toto je záver z bezpečnostnej rady kvôli situácii v Česku

Hegerovci boli za pár sekúnd hotoví.
Hegerovci boli za pár sekúnd hotoví.
Zdroj: Topky/Vlado Anjel
20.04.2021 15:00

BRATISLAVA - V súvislosti s udalosťami v Českej republike, ktorá vyhostila 18 ruských diplomatov, zvolal slovenský premiér Eduard Heger (OĽANO) na dnes zasadanie Bezpečnostnej rady SR s cieľom vyhodnotiť aktuálne informácie. Informoval o tom tlačový odbor Úradu vlády SR s tým, že informačný brífing po zasadaní sa mal začať o 14:00. Začiatok sa však poriadne natiahol, a to skoro o hodinu.


VIDEO Tlačová konferencia po zasadnutí Bezpečnostnej rady SR:

Heger už v úvode varuje,  že pôjde o veľmi krátke vyhlásenie. "Udalosti ukázali potrebu zvolania bezpečnostnej rady. Zvolal som ju, som rád, že sa nám podarilo vyhodnotiť situáciu. Bezpečnostná rada SR na dnešnom zasadnutí vyhodnotila aktuálnu bezpečnostnú situáciu v ČR v súvislosti s výbuchom v roku 2014. Zároveň prijala informáciu spravodajských služieb o činnosti cudzích spravodajských služieb na našom území," povedal Heger v skutočne veľmi krátkom stanovisku, po ktorom sa brífing ukončil.

VIDEO Najkratšia tlačovka v
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

Treba dodržiavať zákon o utajovaných skutočnostiach, tvrdí Korčok

Korčok sa aj po tlačovke zdráhal povedať viac, no zdôraznil, že v záujme bezpečnosti Slovenska je dôležité, aby boli dodržiavané zákony o ochrane utajovaných skutočností. "Nepomôžeme nikomu na Slovensku, ak budeme rozprávať o tých veciach, ktoré sú zo zákona určené osobám, ktoré pre bezpečnosť môžu urobiť čo najviac," dodal Korčok.

VIDEO Korčokovo vyjadrenie po spoločnom vyhlásení:

Napätie v Česku

Česká polícia v súvislosti s výbuchmi vo Vrběticiach hľadá dvoch Rusov, ktorí používajú niekoľko identít. Ide o tých istých mužov, ktorých Británia obvinila z pokusu o vraždu Sergeja Skripaľa a jeho dcéry nervovoparalytickou látkou novičok. Sú nimi Anatolij Čepiga (známy aj pod menom Ruslan Boširov) a Alexandr Miškin (známy aj ako Alexandr Petrov).

VIDEO Najkratšia tlačovka v
Zdroj: TASR/Metropolitan Police via AP

Český premiér Andrej Babiš v pondelok povedal, že výbuchy vo Vrběticiach nemožno považovať za akt štátneho terorizmu. Podľa jeho slov išlo o útok na tovar bulharského obchodníka, a nie o akciu namierenú voči Českej republike. Babiš sa takto vyjadril na tlačovej konferencií po rokovaní vlády. Zároveň dodal, že nie je prijateľné, aby agenti robili takéto operácie na území zvrchovaného štátu.


Galéria

Hegerovci boli za pár

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/msz
ZDROJ: TASR
VIDEO: Topky/Vlado Anjel

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články