Nedeľa, 16. máj 2021. Meniny má Svetozár, zajtra Gizela.

SIS prijala v súvislosti s činnosťou ruských služieb v ČR nevyhnutné opatrenia

Český premiér Andrej Babiš
Český premiér Andrej Babiš
Zdroj: SITA/Olivier Hoslet, Pool via AP
18.04.2021 16:56

BRATISLAVA - Slovenská informačná služba (SIS) prijala v súvislosti s informáciami o nepriateľských činnostiach ruských služieb v Českej republike nevyhnutné opatrenia. Získané poznatky priebežne odstupuje zákonným príjemcom. Úzko spolupracuje s partnerskými službami iných štátov.


Zároveň sa SIS stotožňuje so stanoviskom slovenského rezortu diplomacie. Informovala o tom hovorkyňa SIS Zuzana Morávková. SIS pripomína, že v súvislosti s aktivitami cudzích spravodajských služieb už v minulosti zvýšila kontraspravodajskú ochranu záujmov SR. "To napríklad viedlo k vyhosteniu troch ruských diplomatov v minulom roku. Činnosť cudzích spravodajských služieb Slovenská informačná služba neustále monitoruje aj v súčasnosti," ozrejmila hovorkyňa.

Šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok (nominant SaS) tlmočil českému ministrovi zahraničných vecí Janovi Hamáčkovi podporu pre diplomatické kroky a všetky opatrenia na zaručenie bezpečnosti občanov Českej republiky. "Tieto udalosti potvrdzujú dlhodobé zistenia našich spravodajských služieb, že aj naše krajiny sú cieľom operácií zameraných proti ich bezpečnosti a stabilite," uviedol Korčok.

Český premiér Andrej Babiš a Hamáček v sobotu (17. 4.) večer oznámili, že Česká republika vyhostí 18 pracovníkov ruskej ambasády v Prahe, ktorí boli identifikovaní ako dôstojníci tajných služieb. Na opustenie ČR dostali 48 hodín. Vyhostenie súvisí s výbuchom muničných skladov vo Vrběticiach v roku 2014, do ktorého boli zrejme zapojení ruskí agenti.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články