Pondelok, 10. máj 2021. Meniny má Viktória, zajtra Blažena.

Združenie samosprávnych krajov zásadne nesúhlasí so vznikom krajských školských úradov

Branislav Gröhling
Branislav Gröhling
Zdroj: Topky/Maarty
14.04.2021 20:54

BRATISLAVA - Združenie samosprávnych krajov SK 8 nesúhlasí so vznikom krajských školských úradov. Šéfovia krajov považujú tento krok za centralizáciu, ktorú dôrazne odmietajú. Naopak, žiadajú kroky smerujúce k decentralizácii. SK 8 takto reaguje na návrh novely zákona o štátnej správe v školstve a školskej samospráve, ktorú v stredu schválila vláda SR.


"Považujeme to za obrovský, vari 15-ročný krok späť. Stanovisko SK 8 je jasné. Našim zámerom je presný opak, čo by prispelo k decentralizácii. Za zmysluplné považujeme prehodnotenie kompetencií, nie vytváranie ďalších štátnych úradov," skonštatoval predseda SK 8 a Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič. Kraje sú podľa neho pripravené prebrať všetky kompetencie okresných úradov v oblasti stredného školstva, pretože "krajskými školskými úradmi" sú už dnes de facto odbory školstva úradov samosprávnych krajov.

Pripomenul, že túto ambíciu tlmočili predstavitelia SK 8 ministrovi školstva Branislavovi Gröhlingovi (SaS) už na vlaňajšom rokovaní v Banskej Bystrici. "Minister ešte v júni minulého roka prisľúbil, že o reforme regionálneho školstva bude s nami ešte rokovať. Návrh však už dnes, žiaľ, schválil vládny kabinet," zdôraznil Viskupič. O návrhu novely zákona o štátnej správe v školstve a školskej samospráve musí rokovať ešte parlament. V prípade schválenia by zmeny mali začať platiť od 1. januára 2022.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články