Piatok, 14. máj 2021. Meniny má Bonifác, zajtra Žofia.

KORONAVÍRUS ŠÚKL má výhrady voči Sputniku V: Podľa ministerstva sa vakcína stále testuje

Vakcína Sputnik V
Vakcína Sputnik V
Zdroj: TASR - Milan Kapusta
01.04.2021 18:40

BRATISLAVA - Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) má výhrady voči použitiu vakcíny Sputnik V na očkovanie proti ochoreniu COVID-19. Vo štvrtok o tom informoval denník Sme. Štátny ústav stanovisko zatiaľ nepotvrdil, informovať by o ňom mal v utorok 6. apríla.


"Aktuálne stále platí, že prebiehajú laboratórne testovania predmetnej vakcíny, v nadväznosti na ich závery budeme komplexne informovať," povedala vo štvrtok večer hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová. Hoci ruskú vakcínu neschválila Európska lieková agentúra (EMA), očkovacia látka by sa na Slovensku aj napriek hodnoteniu ŠÚKL mohla podávať. Bývalý minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽANO) udelil na používanie neregistrovanej vakcíny výnimku. Osoby, ktoré sa budú chcieť dať Sputnikom V zaočkovať, by podpisovali vyhlásenie.

Vakcínu Sputnik V testovali aj v Šarišských Michaľanoch na morčatách a myšiach. Skúškou bezpečnosti, ktorá dopadla úspešne, sa zisťovali potenciálne nežiaduce prímesi z výroby. Slovensko nakúpilo dva milióny vakcín Sputnik V. Nákup vyvolal pnutie vo vládnej koalícii, ktoré vyústilo do rekonštrukcie kabinetu.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články