Utorok, 11. máj 2021. Meniny má Blažena, zajtra Pankrác.

Polícia varuje: V TOMTO kraji rieši viaceré prípady okradnutých predávajúcich na e-bazároch

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: pixabay.com
12.03.2021 15:06

TRNAVA - Trnavská polícia sa zaoberá množiacimi sa prípadmi podvodov pri internetových bazárových predajoch. Podvodníci sa orientujú na predávajúcich a pripravia ich o peniaze z účtov. Zneužijú ich prístupové kódy na platobné karty. Informovala o tom na sociálnej sieti.


"Správanie sa podvodníkov je vo všetkých prípadoch podobné. Vytypujú si ponuku na predaj tovaru cez internetové bazáre. Skontaktujú sa s predávajúcim cez mobilné aplikácie, pričom kupujúci komunikuje zo zahraničného čísla. Podvodník tvrdí, že chce za tovar zaplatiť cez platobný portál, kde sú potrebné údaje o bankomatovej karte predávajúceho. Portál je však fiktívny a predávajúci tak poskytne údaje o karte samotnému podvodníkovi. Ten už následne, namiesto zaplatenia za tovar bez problémov získa peniaze od oklamanej obete," uvádza polícia.

Takýmto spôsobom prišiel predávajúci použitého bicykla o takmer 2700 eur, a to hneď z dvoch kariet. Ďalšou oklamanou bola žena, ktorá predávala detské korčule. Namiesto pár desiatok eur, ktoré mala získať ich predajom, prišla o viac ako 800 eur. Páchateľ sa v takýchto prípadoch dopúšťa trestného činu neoprávnenej výroby a používania platobného prostriedku, elektronických peňazí alebo inej platobnej karty, za čo mu môže hroziť odňatie slobody až na osem rokov.

"Polícia upozorňuje, aby občania nikomu na internete neposkytovali číslo bankomatovej karty, dátum expirácie a bezpečnostné heslo karty. Peniaze im ako predávajúcim môžu poslať len na účet, nie na kartu," upozornila polícia. V prípade, ak údaje poskytli, je nutné okamžite kontaktovať svoju banku, aby kartu zablokovala. Pokiaľ už o svoje peniaze reálne prišli, bezodkladne to treba oznámiť polícii. "Rovnako upozorňujeme kupujúcich, aby platby vykonávali len cez overené platobné portály," dodala na sociálnej sieti.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články