Štvrtok, 15. apríl 2021. Meniny má Fedor, zajtra Dana, Danica.

Nemáme sily ani prostriedky na sanáciu lokalít v okolí Chemka Strážske, priznalo ministerstvo

Chemko Strážske
Chemko Strážske
Zdroj: TASR/Milan Kapusta
03.03.2021 11:48

BRATISLAVA - Ministerstvo vnútra (MV) SR a dotknuté kraje nemajú sily ani prostriedky na zabezpečenie komplexnej sanácie lokality Prameň, objektov Ošipáreň a Tepláreň v okolí areálu Chemko Strážske na Zemplíne. Dôvodom je, že ide o geologicky, technologicky a časovo náročné práce, ktoré nie sú záchrannými. Uviedla Petra Friese z tlačového odboru MV.


V decembri výbor Národnej rady SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie zaviazal ministerstvo vnútra, aby zaradil odkalisko Poša pod mimoriadnu situáciu a zabezpečil zastavenie prítoku a filtrovanie výtoku z odkaliska Poša do potoka Kyjov. Rezort mal tiež bezodkladne pristúpiť k odstráneniu nezabezpečených sudov s obsahom PCB z lokalít Ošipáreň, Tepláreň, Prameň a k ich uloženiu do nepriepustných kontajnerov na určenej skládke.

MV reagovalo, že v tejto chvíli nevie vyhlásiť na území envirozáťaže mimoriadnu situáciu. Friese tvrdí, že v zmysle zákona o civilnej ochrane nie sú naplnené podmienky na jej vyhlásenie. Pripomína, že mimoriadnu situáciu pre objekty Ošipáreň, Tepláreň a Prameň v obore Orlová vyhlásil regionálny úrad verejného zdravotníctva v súvislosti s ohrozením verejného zdravia druhého stupňa.

Ďalšie kroky na riešenie a sanáciu územia v lokalite Chemko budú pokračovať v gescii ministerstva životného prostredia v systéme riešenia environmentálnych záťaží. "Rozsah činností v rámci záchranných prác bude závisieť od odporúčaní a záverov vyplývajúcich zo záverov odborných materiálov a vykonaných analýz," podotkla Friese.

Uloženie stoviek ton toxických PCB látok v areáli bývalého Chemka Strážske nebolo oficiálne potvrdené desaťročia. Stalo sa tak až po tom, ako išla spoločnosť do likvidácie a priemyselný areál bol podrobený kontrole štátnych orgánov. Veľké množstvo skorodovaných sudov s týmto odpadom našiel v blízkosti areálu začiatkom minulého roka aj majiteľ susedných pozemkov.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články